Μπορντό – Μονπελιέ 0-2: «Διπλό» ακόμα και με εννέα παίκτες!

Η Μονπελιέ, αν και έμεινε με εννέα παίκτες στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε 2-0 την Μπορντό και κράτησε τους Γιρονδίνους στη ζώνη του υποβιβασμού της Ligue 1. Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Στον δρόμο των επιτυχιών στη Ligue 1 επέστρεψε η Μονπελιέ και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την διεκδίκηση μιας θέσης στο γαλλικό πρωτάθλημα που οδηγεί στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ'Ογκλιό κέρδισε 2-0 εκτός έδρας την Μπορντό στην 29η αγωνιστική και κράτησε τους Γιρονδίνους στην τελευταία θέσης της κατάταξης και ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τα δύο τους γκολ από το πρώτο κιόλας τέταρτο της συνάντησης, με τους Ελί Γουάχι (11’) και Φλοράν Μολέ (16’). Παρότι όμως τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με… εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Νικολά Κοζά (39’) και Μιχάιλο Ρίστιτς (45’), στην επανάληψη διασφάλισαν το υπέρ τους σκορ και πήραν το τρίποντο.

Για την Μπορντό, που είχε και χαμένο πέναλτι στο 42’ με τον Άλμπερτ Έλις (σ. απέκρουσε ο Γιόνας Όμλιν), αυτή ήταν η τρίτη σερί της ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ από την «αυγή» του νέου έτους μετράει μόλις μία νίκη σε 10 παιχνίδια της στον θεσμό.

Υπενθυμίζεται ότι το συγκεκριμένο ματς ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση, καθώς ο διαιτητής περίμενε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί των Γιρονδίνων.