Ligue 1: «Εξάσφαιρη» Ρεν για… Champions League!

Η Ρεν έκανε «σκόνη» τη Μετς και την διέσυρε με το εμφατικό 6-1, που της επέτρεψε να σκαρφαλώσει προσωρινά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1. Έχασε έδαφος το Στρασβούργο, 0-0 με τη Λοριάν.

Ζωντανές διατηρεί η Ρεν τις ελπίδες της για την κατάκτηση μιας θέσης στην Ligue 1 που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου. Οι «κοκκινόμαυροι» διέλυσαν στην έδρα τους τη Μετς με το εμφατικό 6-1 και με το τρίποντο αυτό σκαρφάλωσαν προσωρινά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω τους στο -2 τη Μαρσέιγ, που δοκιμάζεται αργότερα (21.45) με τη Νις.

Η ομάδα του Μπρουνό Ζενεσιό πέτυχε από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο και κράτησε την αντίπαλό της στη ζώνη του υποβιβασμού. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκιρασί που πέτυχε χατ-τρικ, δύο τέρματα σημείωσε ο Τεριέ και ένα ο Τραορέ.

Την ίδια στιγμή, το Στρασβούργο «κόλλησε» στο «στείρο» 0-0 με τη Λοριάν και έχασε έδαφος στη μάχη για το «σεντόνι». Τόσο κατά την διάρκεια του πρώτου όσο και του δευτέρου ημιχρόνου είχε ευκαιρίες για να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ, αλλά δεν τις αξιοποίησε και μοιράστηκε τελικά τον πόντο με την αντίπαλό της, η οποία με τη σειρά της απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, η Ανζέ έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στον θεσμό και κέρδισε 1-0 την Μπρεστ. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε με πέναλτι ο Μπουφάλ στο 39’ και έβαλε τέλος στον αγωνιστικό κατήφορο της ομάδας του, που προερχόταν από επτά συνεχόμενες ήττες!

Όσον αφορά το παιχνίδι της Μπορντό με την Μονπελιέ, ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση (16.15), καθώς ο διαιτητής περίμενε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί των Γιρονδίνων.