Σαμπντόρια – Γιουβέντους 1-3: Στον πόντο από τη Νάπολι

Η Γιουβέντους χωρίς να εντυπωσιάσει κέρδισε εκτός έδρας 3-1 τη Σαμπντόρια και πλησίασε στον πόντο τη Νάπολι που έχει ματς λιγότερο. Πάλι απέκρουσε πέναλτι ο Στσέζνι.

Η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Σαμπντόρια που πάλεψε αλλά πλήρωσε τα λάθη της και την ανωτερότητα των νικητών.

Στο 23’ ο Γιοσίντα στην προσπάθειά του να απομακρύνει την παράλληλη σέντρα του Κουαδράδο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1). Έντεκα λεπτά μετά ο Μοράτα έγραψε το 0-2 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα αλλά δεν το…πλήρωσαν στην επανάληψη, έχοντας στο μυαλό τους και τη ρεβάνς με τη Βιγιαρεάλ (ο Βλάχοβιτς δεν ήταν στο αρχικό σχήμα).

Η Σαμπντόρια προσπάθησε αλλά είχε ένα χαμένο πέναλτι με τον Καντρέβα στο 74’ (απέκρουσε ξανά ο Στσέζνι, ο οποίος έχει φέτος τρεις αποκρούσεις σε τέσσερις εκτελέσεις) για να ξαναμπεί στο ματς.

Τελικά το 1-2 ήρθε με δόση τύχης, αφού ο Σαμπίρι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μοράτα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Στσέζνι στο 84’.

Ο Μοράτα όμως ήταν αυτός που στο 88’ με κεφαλιά έγραψε το 1-3 και τέλειωσε την αναμέτρηση.