Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-0: Μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι των Βάσκων

Η Αθλετικ Μπιλμπάο επικράτησε με σκορ 4-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ για τη La Liga μετατρέποντας σε περίπατο το ντέρμπι των Βάσκων.

Το ντέρμπι των Βάσκων πάντα έχει τις ιδιαιτερότητες του και έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον. Το μεγάλο ματς ανάμεσα στη Μπιλμπάο και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ μετατράπηκε σε περίπατος για την Αθλέτικ η οποία επικράτησε με σκορ 4-0.

Ήταν μία μεγάλη "μάχη" των δύο ομάδων που παλεύουν για την πρώτη εξάδα και η Μπιλμπάο με αυτή τη νίκη πλησίασε τη Σοσιεδάδ στους τέσσερις βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ δεν είχε αρκετές φάσεις. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ήταν καλύτεροι στο γήπεδο και στο 32' έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Μουνιαΐν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Έτσι το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για τα πρώτα 45 λεπτά.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Μπιλμπάο που στο 68' με τον Βίβιαν έκανε το 1-0 και στο 72' Σανκέτ "έγραψε" το 2-0 για να τελειώσει οριστικά το ντέρμπι ο Γουίλιαμς στο 80' και ο Μουνιαΐν στο 89' να διαμορφώσει το τελικό 4-0.