Γουλβς – Λέστερ 2-1: Ο Ποντένσε έδειξε τον δρόμο στους «λύκους»

Η Γουλβς με σκόρερ τον Ποντένσε στο 66’ επιβλήθηκε 2-1 της Λέστερ στο «Μολινό» για την 26η αγωνιστική της Premier League και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Στο «κόλπο» της ευρωπαϊκής εξόδου από την Premier League παρέμεινε η Γουλβς. Οι «λύκοι» νίκησαν 2-1 την Λέστερ στον αγώνα που έκλεισε την «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής και με το τρίποντο αυτό πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» την πρώτη πεντάδα της κατάταξης.

Αντίθετα, ο αγωνιστικός κατήφορος της Λέστερ συνεχίζεται, με τις «αλεπούδες» να μένουν πλέον για πέμπτο συνεχόμενο ματς στον θεσμό μακριά από το τρίποντο, που βάζει σε κίνδυνο την παρουσία του Μπρένταν Ρότζερς στον πάγκο της ομάδας.

Η Γουλβς, που μετρούσε δύο ήττες στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια της, άνοιξε το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό της συνάντησης με τον Ρούμπεν Νέβες. Η Λέστερ ισοφάρισε στο 41’ με τον Λούκμαν, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο 2-1 με τον Ντανιέλ Ποντένσε και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο.

Άλλωστε, ως το φινάλε όσο κι αν προσπάθησαν οι «αλεπούδες» να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ δεν τα κατάφεραν και μοιραία δεν αποσόβησαν την ήττα, λίγες μόλις ημέρες πριν τον αγώνα ρεβάνς τους με αντίπαλο τη Ράντερς (24/2) στο Conference League.