Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 1-4: Τετράδα με «καρέ» και τον Ομπαμεγιάνγκ ν' ανοίγει λογαριασμό!

Με τα δύο πρώτα του γκολ ως «μπλαουγκράνα» ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έβαλε τις βάσεις του μεγάλου «διπλού»  στη Βαλένθια με 4-1. Αποτέλεσμα που επανέφερε την Μπαερτσελόνα στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας της La Liga, που οδηγεί στο Champions League

Στην 4η θέση της La Liga, που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν επανήλθε η Μπαρτσελόνα βάζοντας στην Βαλένθια τα γκολ που δεν πέτυχε κόντρα στην... Νάπολι την περασμένη Πέμπτη!

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν άκρως αποτελεσματικοί στο πρώτο 45λεπτο σκοράροντας σε τρεις τελικές ισάριθμα τέρματα και επικράτησαν 4-1 των «νυχτερίδων».

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Τσάβι ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ που πέτυχε τα μισά τέρματα των Καταλανών ανοίγοντας ...λογαριασμό σκοραρίσματος .

Με γκολ του από ασίστ του Άλμπα άνοιξε το σκορ (23') απλοποιήθηκε το ματς κι ακολούθησε το 0-2 από τον Φρένκι Ντε Γιονγκ (32') μετά από γύρισμα του Ντεμπελέ από νέα δημιουργία του Άλμπα.

Το ημιχρόνο ήταν 0-3 από το δεύτερο τέρμα του Γκαμπονέζου (σ. ασίστ Γκάβι) και παρότι στην επανάληψη οι «νυχτερίδες» αντεπιτέθηκαν μείωνοντας με κεφαλιά - ψαράκι του Σολέρ (52') ο νεοεισελθών Πέδρι με βολίδα εκτός περιοχής (62') επανάφερε τη διαφορά στα τρία γκολ τελειώνοντας το ματς!

Αυτή ήταν η 4η νίκη εκτός έδρας της Μπάρτσα στο τρέχον πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά τις δύο ισοπαλίες με Εσπανιόλ και Νάπολι, ενώ οι «νυχτερίδες» έχουν να κερδίσουν στο πρωτάθλημα από ...πέρσι (20/12) μετρώντας δύο σερί ήττες και συγκομιδή 2 πόντων σε 7 αγωνιστικές...