Λιντς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4: Ξεπουπούλιασαν τα «παγώνια» οι 4οι «κόκκινοι διάβολοι» (hls)!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 4-2 της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ» και ζευγάρωσε τις συνεχόμενες νίκες της μ' αποτέλεσμα να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογία της Premier League

Δεύτερη νίκη σε διάστημα πέντε ημερών πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της Premier League που οδηγεί στο προσεχές Champions League.

«Θύμα» της, μετά την Μπράιτον στο Ολντ Τράφορντ, μια παραδοσιακή αντίπαλος, η Λιντς, στο «Έλαντ Ρόουντ» με το ...χορταστικό 4-2

Η ομάδα του Ράγκνικ προηγήθηκε με κεφαλιά του αρχηγού της Χάρι Μαγκουάιρ (34', από κόρνερ του Σο) και πήγε στο ημίχρονο με 2-0 υπέρ της χάρη σε μια ακόμη, στις καθυστερήσεις (45+5'), του Μπρούνο Φερνάντες από ασίστ του Σάντσο.

Οι γηπεδούχοι (στο πρώτο ματς των δύο ομάδων με κόσμο στο συγκεκριμένο γήπεδο από το 2003!) αντέδρασαν στην επανάληψη ισοφαρίζοντας στο ξεκίνημα της με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά των Ροντρίγκο (53') και Ραφίνια (54').

Αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ν' ανακτήσουν το προβάδισμα μετά τη δεύτερη ασίστ του Σάντσο στον νεοεισελθόντα Φρεντ (70') με τον (επίσης προερχόμενο από τον πάγκο, Φινλανδό) Ελάνγκα να σιγουρεύει το τρίποντο (88') από μεταβίβαση του Μπρούνο Φερνάντες.

Μάλιστα ο σκόρερ δέχθηκε αντικείμενα από την κερκίδα πανηγυρίζοντας..

Στα αξιοσημείωτα ότι δεν βρήκε δίχτυα ο Κριστιάνο Ρονάλντο παρότι έβγαλε το 90λεπτο.