La Liga: «Ξεμπούκωσε» στο τέλος κι επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης με την Αλαβές (3-0)!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επανήλθε στις επιτυχίες κόντρα στην Αλαβές κερδίζοντας την με 3-0 για την La Liga. Σκορ που διαμορφώθηκε μετά το 63ο λεπτό. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία.

Προερχόμενη από την ήττα (με κάτω τα χέρια...) από την Παρί Σεν Ζερμέν (1-0) στο «Παρκ ντε Πρενς» και την «λευκή», εντός έδρας, ισοπαλία με την Βιγιαρεάλ, η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στο σκοράρισμα και τις επιτυχίες επικρατώντας με 3-0 της Αλαβές στο «Μπερναμπέου» για το τελευταίο χρονικά ματς του Σαββατιάτικου προγράμματος της 25ης αγωνιστικής της La Liga.

Αποτέλεσμα που δεν μαρτυρά τις δυσκολίες της ομάδας του Αντσελότι. που μέχρι το 63' δεν είχε βρει δίχτυα κόντρα στην προτελευταία της βαθμολογίας (στο -4 από την σωτηρία)

Τότε ο Ασένσιο άνοιξε το σκορ και λύτρωσε από το άγχος του συμπαίκτες του μ' αποτέλεσμα να έρθουν τα τέρματα του Βινίσιους (δεν σκόραρε 7 αγώνες) στο 80' και Μπενζεμά (πεν. 91').

Ένα λεπτό πριν το 1-0 οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν με τον Πονς που, παρότι πέρασε και τον Κουρτουά, δεν βρήκε δίχτυα...