Ligue 1: Η Λανς... βύθισε κι άλλο την Μπορντό (3-2)!

Η Λανς παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα επικράτησε 3-2 της ουραγού Μπορντό δυσκολεύοντας περαιτέρω την παραμονή της στην Ligue 1. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία.

Μια επικράτηση που προοιωνιζόταν για θρίαμβος, αλλά εξελίχθηκε σε αγχώδη επικράτηση ήταν αυτή της Λανς επί της Μπορντό με 3-2 στο «Φελίξ Μπολάρ».

Οι «λανσουά» προηγήθηκαν στο 26' με 3-0 χάρη σε γκολ των Μουινγκά (10' από πάσα του Κακουτά), Κακουτά (πεν. 22') και του Φοφανά (26' από μεταβίβαση του Χαϊνταρά) αλλά κάπου εκεί πίστεψαν ότι ματς...τελείωσε και εν συνεχεία τα βρήκαν ...μπαστούνια.

Οι ουραγοί αντέδρασαν κι όχι μόνο μείωσαν με τον Έλις (33'), αλλά έφεραν το ματς στο γκολ στην επανάληψη (53') με τον Χουάνγκ Ουί-Γιο.

Ωστόσο οι «Γιρονδίνοι» δεν κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά γνωρίζοντας τη δεύτερη σερί ήττα τους που τους κρατά καθηλωμένους στον...πάτο της βαθμολογίας στον πόντο πάντως από την σωτηρία.

Στο -1, αλλά από τις ευρωπαϊκές θέσεις είναι οι νικητές που σκόραραν μετά από δύο αγωνιστικές όπου μέτρησαν ισάριθμες ήττες...

(
11' Γκαμέιρο)

Μπρεστ-Τρουά 5-1
(
7', 27' Σατριάνο, 49', 67' Ονορά, 82' Μουνιέ - 45+2 Ραμί)

Κλερμόν-Σεντ Ετιέν 1-2