Ligue 1: Ο Εμπαπέ έσωσε την Παρί από την… γκέλα με τη Ρεν

Ένα γκολ του Εμπαπέ στο 90+3 ήταν αρκετό για να πάρει η Παρί Σεν Ζερμέν τη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στη Ρεν.

Η Ρεν πήγε στο Παρκ Ντε Πρενς με σκοπό να πάρει κάτι από το παιχνίδι κόντρα στη μεγάλη της αντίπαλο, την Παρί Σεν Ζερμέν και 90 λεπτά συν τρία των καθυστερήσεων το είχε καταφέρει. Σε εκείνο το σημείο ο Εμπαπέ ήταν ο παίκτης που έδωσε τη λύση και χάρισε στην Παρί μία πολύ δύσκολη νίκη με σκορ 1-0.

Σε ολόκληρο το παιχνίδι η Ρεν είχε εγκλωβίσει την Παρί που μέχρι το 90+3 δεν είχε τελική στην εστία. Στο 66' είχε ακυρωθεί γκολ του Εμπαπέ ως οφσάιντ, αλλά σε γενικές γραμμές η εικόνα της ήταν κάκιστη. Μία ομάδα που από το 63' και μετά επί της ουσίας δεν απείλησε και σε όλες τις καλές φάσεις ήταν μέσα ο Εμπαπέ. Η Παρί δεν βλεπόταν, αλλά ο Μέσι βρήκε τον Εμπαπέ στην κατάλληλη θέση κι εκείνος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.