La Liga: Eπάνοδος στις νίκες για Σεβίλλη, με Έλτσε (2-0), μέσα σε 5 λεπτά και στο -3 από κορυφή!

Η Σεβίλλη επικράτησε με 2-0 της Έλτσε στο εναρκτήριο ματς της 24ης αγωνιστικής της La Liga και πλησίασε την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης σ' απόσταση... βολής (-3). Η βαθμολογία, οι σκόρερς και τα αποτελέσματα.

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα και 4 ματς όλων των διοργανώσεων χωρίς νίκη (σ. ο αποκλεισμός στο ντέρμπι Κυπέλλου με την Μπέτις..) η Σεβίλλη επέστρεψε στις επιτυχίες νικώντας, στο, απόρθητο, «Πιθχουάν», την Έλτσε με 2-0.

Όχι πάντως εύκολα.

Με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 5 λεπτά μεταξύ 70' και 75'.

Τις βάσεις της επικράτησης έβαλε ο Πάπου Γκόμες ηρεμώντας του συμπαίκτες του με το πρώτο γκολ και το τρίποντο σιγούρεψε ο Ράφα Μιρ.

Έτσι οι Ανδαλουσιάνοι του Λοπετέγκι πλησιάσαν σ' απόσταση βολής τριών πόντων τη Ρεάλ Μαδρίτης που αγωνίζεται το Σάββατο (09/02) στην έδρας της Βιγιαρεάλ...

Όσο για τους ηττημένους, μετά από ένα «διάλειμμα» δύο αγώνων, με συγκομιδή τεσσάρων πόντων, ξανακύλησαν...