Μπουρκίνα Φάσο – Καμερούν 3-3 (3-5 πέναλτι): Τρίτοι στο Copa Africa οι διοργανωτές

Το Καμερούν έχανε 3-0 από την Μπουρκίνα Φάσο, αλλά ισοφάρισε στο φινάλε (3-3) και στη συνέχεια κατέκτησε στα πέναλτι (5-3) την τρίτη θέση στο Copa Africa. Βασικός ο Πιέρ Κούντε του Ολυμπιακού, ο οποίος ευστόχησε στο τέταρτο πέναλτι των «λιονταριών»

Απίθανη εξέλιξη είχε ο μικρός τελικός στο Copa Africa που διεξήχθη στην πρωτεύουσα του Καμερούν, Γιαουντέ. Εκεί όπου η Μπουρκίνα Φάσο έφθασε να προηγείται με 3-0 (24’ Γιαγκό, 43’ αυτογκόλ Ονανά, 49. Ν. Ουαταρά), αλλά οι διοργανωτές δεν τα παράτησαν.

Με φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε ήρθαν από τον πάγκο και τα βαριά χαρτιά, έφεραν το ματς στα ίσια (3-3) χάρη σε γκολ των Μπαχόκεν (71’), Αμπουμπακάρ (85’, 87’) και στην διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε άμεσα μετά τη λήξη του 90λεπτου δεν αστόχησαν σε κανένα (5-3). Ο Πιέρ Κούντε του Ολυμπιακού ήταν βασικός, ευστόχησε και στο τέταρτο πέναλτι του Καμερούν.

Τα πέναλτι: Αμπουμπακάρ 0-1, Καμπορέ 1-1, Ενγκαμαλέου 1-2, Σ. Ουαταρά 2-2, Εκαμπί 2-3, Ι. Τουρέ άστοχο, Κούντε 2-4, Γιαγκό 3-4, Ογκόνγκο 3-5.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ: Ουεαντραογκό, Γιαγκό, Ε. Ταπσομπά (88’ Μπαντέ), Καμπορέ, Σ. Ουαταρά, Μ. Τραορέ (87’ Ε. Τραορέ), Α. Ταπσομπά, Σανγκαρέ, Ι. Ουενταογκό, Τουρέ, Ν. Ουαταρά (90’ Κονατέ).

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Α. Ονανά, Ογκόνγκο, Ονγκουένε, Μουκουντί, Μπαϊζό, Μπασογκόγκ (54’ Εκαμπί), Κούντε, Γκαναγκό (46’ Ενγκαμαλέου, Τ. Ονανά, Γκουέ (46’ Αμπουμπακάρ) , Μπαχόκεν.