Προκριματικά Μουντιάλ: Νίκες για Αργεντινή και Ουρουγουάη

Η Αργεντινή νίκησε μέσα στη Χιλή με 2-1, ενώ η Ουρουγουάη έκανε ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ, μετά τη νίκη της επί της Παραγουάης, εκτός έδρας.

Η Χιλή έχει μείνει πίσω, πλέον, από το «τρένο» της πρόκρισης, καθώς η Αργεντινή, χωρίς τον Λιονέλ Σκαλόνι, ο οποίος δεν κάθισε στον πάγκο λόγω κορονοϊού, κατάφερε να κερδίσει και χωρίς τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεσή της. Ο Ανχελ Ντι Μαρία ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό.

Η Χιλή μείωσε ισοφάρισε προσωρινά με τον Μπρέρετον στο 21', με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 34ο λεπτό, παρά τις προσπάθειες στη συνέχεια των γηπεδούχων ν' ανατρέψουν το σκορ.

Από την πλευρά της η Ουρουγουάη πέρασε από την έδρα της Παραγουάης με 1-0, χάρη στο γκολ του Λουίς Σουάρες, έπειτα από ασίστ του Γκοντίν στο 50ο λεπτό. Με αυτό το γκολ η «Τσελέστε» έκανε ένα ακόμη βήμα προς την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.

10. Βενεζουέλα 7 (9-25) -14αγ.

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα διεκδικήσει σε διηπειρωτικά play-offs την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.