Ligue 1: Εξάρα η Ρεν, νίκες για Μονακό και Στρασμπούργκ, διπλό η Μετς

Τα πρώτα αποτελέσματα της Κυριακής (16/1) για την 21η αγωνιστική της Ligue 1.

Ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα επτά ματς της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1 την Κυριακή (16/1).

Η Ρεν διέλυσε την Μπορντό με 6-0. Ο Τεριέ άνοιξε το σκορ στο 32', ο Μπουριγκό στο 43' το 2-0. Στο 50' Ισούφ Σισοκό αποβλήθηκε αφήνοντας την Μπορντό με παίκτη λιγότερο. Στο 61' έκανε το 3-0 ο Λαμπόρντ. Ο Τρουφέ έκανε το 4-0 στο 70'. Στο 89' και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιρασί διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ισόπαλο αναδείχθηκε το Λοριάν - Ανζέρ χωρίς τέρματα, με τους δεύτερους να αγωνίζονται μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 14', μετά την αποβολή του Ντουμπιά. Η Μετς πέρασε από την έδρα της Ρεμς με 0-1 με γκολ του Νιανέ στο 61'.

Η Μονακό νίκησε 4-0 την Κλερμόν, με «χρυσή» αλλαγή τον Μπεν Γεντέρ να «κλειδώνει» τη νίκη στο 55' και στο 62' πέναλτι. Ο Ντιόπ είχε ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ενρίκε στο 83' διαμόρφωσε το τελικό σκορ μετά από ασίστ του Γεντερ.

Η Στρασμπούργκ επικράτησε με 3-1 και ανατροπή της Μονπελιέ, η οποία αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 66'. Ο Μολέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 11'. Στο 77' ο Ματζίντ στο 77' ισοφάρισε, ο Τόμασον στο 84' έκανε το 2-1 για την Στρασμπούργκ, ενώ ο Γκαέριο στο 86' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.