Premier League: Nίκησε την Τσέλσι (1-0) με Ντε Μπρόινε κι... εξαφανίστηκε στο +13 η Σίτι (hls)!

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 τη 2η της βαθμολογίας Τσέλσι κι αποσπάστηκε 13 βαθμούς στο εναρκτήριο ματς του Σαββατιάτικου προγράμματος της 22ης αγωνιστικής της Premier League. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς.

Μόνη της τρέχει στην κούρσα του τίτλου της Premier League η Μάντσεστερ Σίτι και με τη... βούλα πλέον!

Ούτε η κάτοχος του Champions League (που την είχε νικήσει στον τελικό του Οπόρτο...) Τσέλσι κατάφερε να σταματήσει την φρενήρη πορεία της προς ένα ακόμη πρωτάθλημα, αφού έχασε με το μίνιμουμ σκορ εκτός έδρας, στο εναρκτήριο ματς του Σαββατιάτικου προγράμματος της 22ης αγωνιστικής.

Έτσι η διαφορά των «πολιτών» του Γκουαρντιόλα, από τους 2ους της βαθμολογίας «μπλε» του Τούχελ εκτοξεύθηκε στους 13 βαθμούς και μόνο η Λίβερπουλ, που έχει δύο ματς λιγότερα, μπορεί να ελπίζει ότι θα έχει, κερδίζοντας τα, μονοψήφια διαφορά (-8) από τους πρωταθλητές...

Το ματς κρίθηκε από φαλτσαριστό σουτ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 70ο λεπτό με το οποίο νίκησε τον Κέπα. Ήταν η κορωνίδα μιας εκπληκτικής εμφάνισης του Βέλγου άσου.

Ο Βάσκος γκολκίπερ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε σταματήσει τον Γκρίλις ενώ για τους φιλοξενούμενους την μεγαλύτερη ευκαιρία είχε ο Λουκάκου αλλά δεν την αξιοποίησε εξαιτίας του Έντερσον...

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Ντε Μπρούινε (84' Γκουντογκάν), Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Φόντεν (87' Ζεσούς), Γκρίλις.

ΤΣΕΛΣΙ (Τούχελ): Κέπα, Σαρ, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβασιτς, Αλόνσο (80' Μάουντ), Ζίγιετς (69' Χάντσον - Οντόι), Πούλισικ (69' Βέρνερ), Λουκάκου