Bundesliga: «Ανάσα» για Μπόχουμ, 1-0 την παραπαίουσα Βόλφσμπουργκ (highlights)

Η Μπόχουμ επιβλήθηκε 1-0 της Βόλφσμπουργκ και «ανάσανε» βαθμολογικά, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής. Όλα τα αποτελέσματα, τα highlights, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Bundesliga.

Οριακό αλλά υπερπολύτιμο τρίποντο κατέκτησε η Μπόχουμ το απόγευμα της Κυριακής, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 20ή αγωνιστική της Bundesliga. H ομάδα της Βεστφαλίας σκόραρε με τον Μίλος Πάντοβιτς στο 65ο λεπτό της συνάντησης με τη Βόλφσμπουργκ, γκολ που αποδείχθηκε αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη με 1-0.

Με αυτό το τρίποντο η Μπόχουμ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς απομακρύνθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Στον αντίποδα, οι «λύκοι» παραπαίουν στο γερμανικό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την έκτη συνεχόμενη ήττα τους και όγδοη ανεξαρτήτως διοργάνωσης...

Στο πρώτο χρονικά ματς της Κυριακής, η Κολωνία συνέχισε την εξαιρετική φετινή της πορεία, καθώς πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο με θύμα τη Χέρτα.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο στο α' μέρος και παρά τη μείωση του σκορ στην επανάληψη από τους πρωτευουσιάνους, έφτασαν στο διπλό με σκορ 1-3.

Η νίκη τους φέρνει εντός της προνομιούχου εξάδας που δίνει εισιτήριο στο Europa League της επόμενης περιόδου, ενώ στον αντίποδα η Χέρτα παρέμεινε μόλις στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και εξακολουθεί να κινδυνεύει...