Copa del Rey: Στα πέναλτι (6-5, 1-1 κ.δ. και παρ.) πέρασε την Αντράτς (4ης Κατηγορίας) η Σεβίλλη!

Στα πέναλτι (6-5 κ.δ. και παρ. 1-1) η Σεβίλλη απέκλεισε την άσημη (4ης Κατηγορίας) Αντράτς και προκρίθηκε στους «32» του Copa del Rey. Με 3-1 πέρασε η Λας Πάλμας την Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

Τη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι χρειάστηκε η Σεβίλλη για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Αντράτς (4ης Κατηγορίας) και να περάσει στους «32» του Copa del Rey.

Η ομάδα του Λοπετέγκι προηγήθηκε με τον Μιρ (57') αλλά ισοφαρίστηκε από τον Γιάμπρες (65') με το ματς να ολοκληρώνεται 1-1 στα 90 και τα 120 λεπτά για να κριθεί στην ψυχοφθόρα διαδικασία μετά από 14 χτυπήματα, αφού οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο στην πρώτη πεντάδα.

Στην τελευταία εκτέλεση των νικητών ευστόχησε ο Ντιλέινι, ενώ στη συνέχεια δεν τα κατάφερε ο Αλόρντα.

Εντυπωσιακή πρόκριση ς για τη Βιγιαρεάλ με το 7-1 επί της Σανλουκουένο. Ξεχώρισε ο Αλκάθερ, πετυχαίνοντας δύο γκολ (8’, 13’).

Η Ρεάλ Βαγιαδολίδ επικράτησε 3-1 της Λας Πάλμας. Ο Σαντικού άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό και ισοφάρισε ο Τουχάμι στις καθυστερήσεις. Ο Βάισμαν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 63ο λεπτό και στο 68’ «χτύπησε» ο Κρίστο.