La Liga: Πάτησε Θέλτα (0-2) και κορυφή η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε 2-0 της Θέλτα στο Βίγκο και ανέβηκε στο «ρετιρέ». Ιστορική νίκη πέτυχε η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία επικράτησε με σκορ 1-0 της Μπαρτσελόνα που συνεχίζει τον κατήφορο. Χωρίς γκολ και η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το clasico έμεινε στη «λευκή ισοπαλία», στο «Μπερναμπέου», με την Οσασούνα. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία.

Επέστρεψε στην κορυφή η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι υπέταξαν 2-0 τη Θέλτα στο Βίγκο για την 11η αγωνιστική της La Liga και έμειναν μόνοι πρώτο στο «ρετιρέ». Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο, αφού στο 55' ο Ισάκ άνοιξε το σκορ και ο Ελουστόντο στο 80' «σφράγισε» το διπλό για την ομάδα του.

Η Χετάφε ήταν κοντά στην 1η της νίκη αλλά το τέρμα που πέτυχε ο Μολίνα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον βαθμό για τη Γρανάδα. Για τους Μαδριλένους που παραμένουν στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα σκόραρε ο Ουνάλ στο 35'.

Την Τετάρτη (27/10)

Σε βαθιά κρίση βρίσκεται η Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε και από τη Ράγιο Βαγιεκάνο και δεν λέει να συνέλθει.

Η ομάδα του Κούμαν συνεχίζει να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο και στη Μαδρίτη τα βρήκε σκούρα κόντρα στην εξαιρετική Ράγιο.

Στο 30ο λεπτό ο Μπουσκέτς έχασε τη μπάλα και οι γηπεδούχοι τροφοδότησαν τον Φαλκάο, ο οποίος έφυγε στην κόντρα "χόρεψε" τον Πικέ και έκανε το 1-0.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Βαγιεκάνο μετά από 19 χρόνια κι ήρθε αφού ο Ντεπάι νικήθηκε σε πέναλτι (που κέρδισε ο ίδιος...) από τον γκολκίπερ των Μαδριλένων Ντιμιτριέφσκι.

Ωστόσο προβλήματα δεν έχει μόνο η Μπαρτσελόνα (των τριών ηττών στη La Liga).

Χωρίς γκολ μετά το clasico έμεινε κι η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπερναμπέου» μ' αποτέλεσμα το 0-0 με την Οσασούνα που είχε το απόλυτο (4 νίκες σ' ισάριθμα ματς) εκτός έδρας.

Από ένα δοκάρι είχαν «μερένγκες» (Μπενζεμά 61') και Βάσκοι (Μονκαγιόλα 50')

Μάλιστα αυτή ήταν η δεύτερη «λευκή» ισοπαλία εντός έδρας της ομάδας του Αντσελότι και τρίτη μέσα στο γήπεδο της!

Παρόλα αυτά είναι επικεφαλής αλλά την Πέμπτη παίζουν Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο μεταξύ, η Σεβίλλη με γκολ του Λαμέλα στο 73’ πήρε τον βαθμό (1-1) στην έδρα της Μαγιόρκα, ενώ η έτερη ομάδα της Σεβίλλης, Ρεάλ Μπέτις, διέλυσε, 4-1, την, απογοητευτική, Βαλένθια κι έπιασε στην κορυφή την συμπολίτισσα, τις δύο Ρεάλ και την Ατλέτικο!

Το πρόγραμμα

Τρίτη 26/10

Αλαβές-Έλτσε 1-0

(47' Εντιαγέ)

Εσπανιόλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1

(33' πεν. Ντε Τόμας-53' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βιγιαρεάλ-Κάντιθ 3-3

(43' Τόρες, 80' Ντία, 90'+6' Νταντζούμα-14', 45'+1', 52' Λοζάνο)

Τετάρτη 27/10

Μαγιόρκα-Σεβίλλη 1-1

22' Σάντσες - 73' Λαμέλα

Ράγιο Βαγιεκάνο-Μπαρτσελόνα 1-0

30' Φαλκάο

Μπέτις-Βαλένθια 4-1

14' πεν., 30' Ιγκλέσιας,61' Πεζέγια, 68' Χουάνμι - 39' Παουλίστα

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 0-0