Serie A: Κορυφή για την Μίλαν που κέρδισε, στο τέλος, 4-2, στην Μπολόνια των εννέα παικτών (hls)!

Η Μίλαν νίκησε 4-2 αφού ισοφαρίστηκε από 0-2 στην Μπολόνια τους «ροσομπλού» που τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες. Με το ίδιο σκορ πέρασε και η Έμπολι από την έδρα της Σαλερνιτάνα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής δράσης του Σαββάτου στη Serie A. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στην Ιταλία.

Νέα πρωτοπόρο έχει η Serie A αφού η Μίλαν νίκησε στην Μπολόνια τους τοπικούς «ροσομπλού» με 4-2 σ' ένα επεισοδιακό ματς αφού οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς εννέα λόγω των αποβολών των Σουμαόρο (20') και Σοριάνο (58').

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν 0-2 στο πρώτο μέρος αλλά η ομάδα του Μιχάιλοβιτς, με 10, ισοφάρισε με δύο γκολ σε 3 λεπτά, στο ξεκίνημα της επανάληψης, χάρη και σε αυτογκόλ του Ιμπραϊμοβιτς.

Τελικά η ομάδα του Πιόλι εκμεταλλεύθηκε τους δύο παραπάνω παίκτες σκοράροντας δις μετά το 84' με τους Μπενάσερ και τον Ιμπραίμοβιτς να βρίσκει την σωστή εστία!

O Σουηδός βρίσκοντας δίχτυα έγινε ο 4ος γηραιότερος σκόρερ του Καμπιονάτο, ενώ η ομάδα του έφτασε τις 5 διαδοχικές επιτυχίες κι είναι αήττητη (8ν. - 1 ισοπ.).

Σαρωτική ήταν η Έμπολι στο πέρασμά της από την έδρα της (ουραγού) Σαλερνιτάνα, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι του Σαββάτου για την 9η αγωνιστική της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το καλύτερό τους πρώτο ημίχρονο στη σεζόν, καθώς προηγήθηκαν 0-4 των νεοφώτιστων (!), πριν οι τελευταίοι μειώσουν στην επανάληψη στο τελικό 2-4!

Πολλά γκολ και στο Σασουόλο, όπου οι τοπικοί «νεροβέρντι» επικράτησαν 3-1 της Βενέτσια, μ' ανατροπή.

Έτσι τέρματισαν το αήττητο τριών αγωνιστικών (1ν. - 2 ισοπ.) των αντιπάλων τους, με τους οποίους συγκατοικούσαν, φτάνοντας τους τέσσερις πόντους συγκομιδής τις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Την Παρασκευή 22/10

Με νίκες γηπεδούχων ξεκίνησε η 9η αγωνιστική της Serie A, με το πρόγραμμα της Παρασκευής να περιλαμβάνει δύο αναμετρήσεις. Το... χορό άνοιξε η Τορίνο που επικράτησε, στο εναρκτήριο ματς της Τζένοα με 3-2.

Η «γκρανάτα», του Τζούριτς, που προερχόταν από 2 ήττες και συνολικά τέσσερα ματς δίχως επιτυχίες προηγήθηκε 2-0 και 3-1 των, προτελευταίων, Γενοβέζων που έχουν να κερδίσουν από τις 12 Σεπτέμβρη πριν φτάσει στη 2η επιτυχία της στο τρέχον πρωτάθλημα (αμφότερες στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο).

Σαν να μην έφτανε η ήττα για τους «γκριφόνι» η μισητή συμπολίτισσα Σαμπντόρια, λίγο αργότερα νίκησε 2-1 (και προσπέρασε) την Σπέτσια, στο μεγάλο λιμάνι του Ιταλικού Βορρά.

Το σκορ για τους «μπλουτσερκιάτι» (του ενός πόντου σε 4 αγωνιστικές και της 2ης επιτυχίας στο τρέχον Καμπιονάτο) άνοιξε στο 15’ ο Γκιάσι με αυτογκόλ (σε φάουλ του Καντρέβα) και στο 36’ ο Καντρέβα από ασίστ του Γκαμπιαντίνι τελείωσε το ματς, αφού το γκολ του (γνώριμου μας λόγω ΑΕΚ και νεοεισελθόντα στο 59') Ντανιέλε Βέρντε στο 94' δεν έφτανε για τους φιλοξενούμενους.

Για τους οποίους βασικός (κι αναντικατάστατος) ήταν ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Νικολάου.