Premier League: Εύκολο βράδυ η Σίτι, επικό διπλό η Γουότφορντ (Highlights)

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν αντιμετώπισε  κανένα πρόβλημα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μπράιτον. Επικό διπλό έκανε η Γουότφορντ επί της Έβερτον, επίδειξη δύναμης από την Τσέλσι.

Εύκολο βράδυ πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε με σκορ 4-1 εκτός έδρας τη Μπράιτον. Οι "πολίτες" στο 31' του αγώνα προηγούνταν με 3-0 και μετέτρεψαν το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία. Έτσι με αυτή τη νίκη τους παρέμειναν δύο βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Τσέλσι.

Τη νίκη της χρονιάς πέτυχε η Γουότφορντ, η οποία διέλυσε με σκορ 5-2 εκτός έδρας την Έβερτον. Σε ένα εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε τέσσερα γκολ και σκόρπισε την αντίπαλο της. Η Νιούκαστλ από την πλευρά της θα πρέπει να είναι και ευχαριστημένη που πήρε έναν βαθμό εκτός έδρας με την Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Λιντς σώθηκε στο τέλος με εύστοχο χτύπημα του Ροντρίγκο που έκανε το 1-1 με τη Γουλβς.

Νωρίτερα τρομερή ήταν η Τσέλσι στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Νόριτς για την 9η αγωνιστική της Premier League. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν με σκορ 7-0 της ομάδας των Γιαννούλη και Τζόλη. Ο πρώτος έπαιξε βασικός και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, ενώ ο δεύτερος δεν αγωνίστηκε καθόλου. Οι "μπλε" με αυτή τη νίκη τους διατήρησαν τα πρωτεία στην Premier League.

Για έβδομο σερί παιχνίδι, η Άρσεναλ παρέμεινε αήττητη. Οι "κανονιέρηδες" επικράτησαν με 3-1 της Άστον Βίλα.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (22/10)
Άρσεναλ-Άστον Βίλα 3-1
(23' Παρτέι, 45+6' πέν. Ομπαμεγιάνγκ, 56' Σμιθ-Ρόου - 82' Ράμσεϊ)

Σάββατο (23/10)

Τσέλσι-Νόριτς 7-0

8', 85' πεν., 90+1 Μάουντ, 18' Οντόι, 42' Τζέιμς, 66' Γκίμπσον, 62' αυτ. ΆαρονςΈβερτον-Γουότφορντ (17:00)

Κρίσταλ Πάλας-Νιούκαστλ 1-1

56' Μπεντέκε - 65' Γουίλσον

Έβερτον-Γουότφορντ 2-5

3' Ντέιβις, 63' Ριτσάρλισον - 13', 80', 87' Κινγκ, 78' Κούτσκα, 90+1 Ντένις

Λιντς-Γουλβς 1-1

90+4, πεν. Ροντρίγκο - 10' Χάουανγκ

Σαουθάμπτον-Μπέρνλι 2-2

41' Λιβραμέντο, 50' Μπρόχα - 13', 57' Κόρνετ

Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4

81' πεν. Άλιστερ - 13' Γκούντογκαν, 28', 31' Φόντεν, 90+5 Μαχρέζ