Premier League: Νίκη για την Έβερτον!

Η Λίβερπουλ έκανε πειστική εμφάνιση στο «Έλαντ Ρόουντ» απέναντι στην Λιντς νικώντας 3-0 - H Έβερτον επικράτησε της Μπέρνλι με σκορ 3-1 - Αποτελέσματα και βαθμολογία

Πιο εύκολα από όσο φανταζόταν πέρασε απ' το «Έλαντ Ρόουντ» η Λίβερπουλ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Premier League. Οι «κόκκινοι» πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση, επικράτησαν 3-0 της Λιντς αλλά είδαν τον Χάρβεϊ Έλιοτ να αποχωρεί τραυματίας (φόβοι για σοβαρή ζημιά) από το παιχνίδι.

Η Λίβερπουλ μπήκε με το γκάζι... πατημένο και στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Με αυτό το γκολ ο Αιγύπτιος επιθετικός έφτασε τα 100 στο αγγλικό πρωτάθλημα, γράφοντας ιστορία. Μάλιστα, είναι ο πέμπτος ταχύτερος που φτάνει σε αυτό το νούμερο καθώς χρειάστηκε 162 συμμετοχές για να πανηγυρίσει 100 γκολ στην κορυφαία κατηγορία.

Το 2-0 έκανε ο Φαμπίνιο στις αρχές της επανάληψης (50'), ενώ η κόκκινη στον Στράικ (60'), κλείδωσε ουσιαστικά το τρίποντο με τον Σάντιο Μανέ να βρίσκει και εκείνος δίχτυα στις καθυστερήσεις (90+2')

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (11/9)

Άλλη μία μεστή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Λουκάκου καθώς οδήγησε την Τσέλσι στην κατάκτηση της νίκης απέναντι στην Άστον Βίλα με 3-0. Ο Βέλγος άνοιξε το σκορ για τους «μπλε» και πήρε στη συνέχεια την σκυτάλη από τον Κόβατσιτς για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Όλντ Τράφορντ έδωσε άλλη αύρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Πορτογάλος έκανε ιδανικό ντεμπούτο πετυχαίνοντας δύο τέρματα και η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-1 της Νιούκαστλ.

Η Άρσεναλ από την πλευρά της κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ένα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη επί της Νόριτς του Τζόλη. Σπουδαίο διπλό έκανε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε με 1-0 της Λέστερ.

Μετά το καλό ξεκίνημα που έκανε στο πρωτάθλημα η Τότεναμ και τις τρεις συνεχόμενες νίκες ήρθε η ανώμαλη προσγείωση. Η Κρίσταλ Πάλας επιβλήθηκε της συμπολίτισσας με σκορ 3-0 σε ένα ματς που ήταν απολαυστικό στο τελευταίο του τέταρτο. Στο 76' ο Σάχα έκανε το 1-0 για να έρθουν δύο γκολ του Έντουαρντ και η Κρίσταλ Πάλας να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη με σκορ 3-0.

Το πρόγραμμα

Σάββατο 11/9

Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 3-0

76' πεν. Σάχα, 84', 90+3 Έντουαρντ

Άρσεναλ-Νόριτς 1-0

66' Ομπαμεγιάνγκ

Μπρέντφορντ-Μπράιτον 0-1

90' Τροσάρντ

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1

62' Σίλβα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 4-1

45+2, 62' Ρονάλντο, 80' Φερνάντες, 90+2 Ρίνγκαρντ - 56' Μακίλο

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 0-0

Γουότφορντ-Γουλβς 0-2

74' αυτ. Σιεράλτα, 83' Χουάνγκ

Τσέλσι-Άστον Βίλα 3-0

15', 90' Λουκάκου, 49' Κόβατσιτς