Ligue 1: Η Ανζέ διέλυσε τη Λιόν, πιάνοντας κορυφή, 2-2 έληξαν τα Λανς-Σεντ Ετιέν και Μαρσέιγ-Μπορντό

Διπλασίασαν τις νίκες τους, τη 2η αγωνιστική της Ligue 1, οι Ανζέ και Κλερμόν, επικρατώντας των Λιόν και Τρουά με 3-0 και 2-0, αντίστοιχα. 2-2 έληξαν τα Λανς - Σεντ Ετιέν και Μαρσέιγ-Μπορντό. Αποτελέσματαπρόγραμμασκόρερς, highlights και βαθμολογία.

«Παρέα» στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχει η Παρί Σεν Ζερμέν με 6 βαθμούς μετά από δύο αγώνες αφού οι Ανζέ και Κλερμόν, επικράτησαν των Λιόν και Τρουά, αντίστοιχα, με 3-0 και 2-0, συμπληρώνοντας την τριάδα των ομάδων που διπλασίασαν τις επιτυχίες τους μετά το πέρας της 2ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Από εκεί και πέρα, η Ναντ επικράτησε με 2-0 της Μετς, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις των Μπρεστ-Ρεν (1-1) και Ρεμς-Μονπελιέ (3-3).

Ισόπαλη, αλλά 2-2, έληξε κι η αναμέτρηση της Λανς με τη Σεντ Ετιέν. Οι «στεφανουά» προηγήθηκαν δις στο σκορ με τους Κάζρι (1΄) και Μπουανγκα (52΄), για να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές οι γηπεδούχοι με τους Γκανάγκο (36΄) και Φοφανά (77΄).

Με το ίδιο σκορ έληξε και το τελευταίο ματς της αγωνιστικής στο «Βελοντρόμ» μεταξύ Μαρσέιγ και Μπορντό.

Η αναμέτρηση που στιγματίστηκε από την κατάρρευση του Σάμουελ Καλού είχε δύο όψεις.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Ουντέρ και Παγέτ σε 7 λεπτά με τους φιλοξενούμενους ν' απαντούν με ισάριθμα σε 6 λεπτά στην επανάληψη

Οι «Φωκαείς» τελείωσαν το ματς 10 λόγω αποβολής του Μπαλέρντι (88') και δεν κατάφεραν να γίνουν οι 4η ομάδα με δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές ενώ οι «Γιρονδίνοι» πήραν τον παρθενικό τους πόντο παρά τη... λαχτάρα με τον παίκτη τους.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (14/8)

Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε 4-2 το Στρασβούργο, με τον Μέσι να γνωρίζει την αποθέωση, βλέποντας το ματς από την εξέδρα, όπως και οι Νεϊμάρ, Ράμος, Ντοναρούμα.

Στο γήπεδο όμως ήταν ο Εμπαπέ, οποίος μπορεί να αποδοκιμάστηκε αλλά τα έκανε όλα.

Στο 3’ ο Ικάρντι με εντυπωσιακή κεφαλιά πέτυχε το 1-0 και στο 25’ ο Εμπαπέ έκανε το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα η Παρί πέτυχε και τρίτο γκολ. Τρομερή ενέργεια του Εμπαπέ, ωραία προβολή του Ντράξλερ και 3-0.

Στο 53’ ο Γκαμεϊρό πέτυχε το 3-1 και στο 65' ο Αζόρκ... άγχωσε την Παρί, αφού μείωσε στο γκολ 3-2.

Στο 81’ ο Ντζίκου αποβλήθηκε και ο Εμπαπέ στο 86’ έδωσε ασίστ πάρε - βάλε στον Σαράμπια για το 4-2!

Απίστευτο στραπάτσο υπέστη απόγευμα του Σαββάτου (14/8) η Λιλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Oι πρωταθλητές Γαλλίας γνώρισαν τη συντριβή μέσα στο «σπίτι» τους με θύτη τη Νις, η οποία έπιασε από τον... λαιμό τους γηπεδούχους από το ξεκίνημα του ματς σφυροκοπώντας τους αλύπητα, φτάνοντας σε έναν πρωτοφανή θρίαμβο με το απίστευτο 0-4!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ένας παίκτης που έλαμψε και στο πρόσφατο Euro με τη φανέλα της εθνικής Δανίας, ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του.

Οι «λιλουά» από την πλευρά τους έχουν πραγματοποιήσει κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, με παθητικό 7 γκολ σε δύο μόλις ματς και την πενιχρή συγκομιδή του ενός βαθμού...

Την Παρασκευή 13/8

Ένα πέναλτι του Μοφί ήταν αρκετό για τη Λοριάν προκειμένου να πετύχει την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς στο δεύτερο ματς της νέας αγωνιστικής περιόδου και έβαλαν τέλος σε μία αρνητική παράδοση 11 ετών που τους ήθελε να μην μπορούν να νικήσουν την ομάδα από το Πριγκιπάτο.

Η Μονακό από την πλευρά της είχε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και απείλησε μόνο με στατικές φάσεις.