Πορτογαλία: Η Μπενφίκα έφερε ακόμη πιο κοντά στον τίτλο τη Σπόρτινγκ! (vid)

Στο μεγάλο ντέρμπι της Πορτογαλίας, Μπενφίκα και Πόρτο ήρθαν ισόπαλες με 1-1, φέρνοντας πιο κοντά στον τίτλο τη Σπόρτινγκ!

Η Μπενφίκα «φρέναρε» την Πόρτο στο μεγάλο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής (1-1) κι έφερε ακόμη πιο κοντά στον εφετινό τίτλο της Primeira Liga, την «αιώνια» αντίπαλό της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, η οποία χρειάζεται πλέον μόλις 2 βαθμούς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Οι «αετοί της Λισσαβόνας» προηγήθηκαν στο 23' με τον Έβερτον κι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να εδραιώσουν το προβάδισμά τους. Οι "δράκοι" αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισαν στο 75' με τον Ουρίμπε, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ για να αποδράσουν απ' το «Ντα Λουζ» με το διπλό της νίκης.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε γκολ του Πίτζι της Μπενφίκα με υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ. Στον πάγκο της Μπενφίκα έμεινε για ακόμη ένα ματς ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Λίγο νωρίτερα η Μπελενένσες νίκησε με 1-0 την Πορτιμονένσε κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.