La Liga: Είχε... άγιο η Ατλέτικο, 0-1 στην έδρα της Έλτσε που έχασε πέναλτι στο 91'! (highlights)

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στη μαχητική Έλτσε, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το διπλό με σκόρερ και παρά λίγο μοιραίο τον Μάρκος Γιορέντε! Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία στη La Liga.

«Ζωντανή» η Έιμπαρ μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Αλαβές. Πρώτη νίκη ύστερα από 16 σερί αγώνες για την Έιμπαρ που ελπίζει με τον Κίκε Γκαρθία να πετυχαίνει χατ τρικ.

Ο 31χρονος αρχηγός στο 3’ έκανε το 1-0 με ωραίο γκολ και στο 50’ διαμόρφωσε το 2-0. Εννέα λεπτά μετά έγραψε και το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ για την Έιμπαρ που όσο ζει ελπίζει...

Λίγο αργότερα, από του... χάρου τα δόντια γλίτωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς ούτε η ίδια κατάλαβε πώς έφυγε με το διπλό από την έδρα της Έλτσε!

Το... σενάριο του αγώνα θα δυσκολευόταν να γράψει και επαγγελματίας σεναριογράφος, καθώς οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν νωρίς με τον Γιορέντε, ο οποίος όμως βάλθηκε να γίνει μοιραίος στο 90' όταν έκανε ανόητο πέναλτι (χέρι)!

Για καλή τύχη του ίδιου και της Ατλέτικο, ο Φιντέλ που ανέλαβε την εκτέλεση στο αμέσως επόμενο λεπτό «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι, έτσι το 0-1 παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το φινάλε...

Στο κόλπο της παραμονής παρέμεινε και η Ουέσκα, η οποία -έστω και με γκολ στα 87'- επιβλήθηκε με σκορ 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και πλέον ισοβαθμεί με Βαγιαδολίδ και Έλτσε!

Tην Παρασκευή 30/4

Με δύο γκολ στην επανάληψη η Θέλτα επικράτησε εντός έδρας της Λεβάντε με 2-0 ανεβαίνοντας έτσι στην ένατη θέση της La Liga.

Το σκορ άνοιξε στο 51' ο Μέντεζ και στο 74ο λεπτό ο Σολάρι ζευγάρωσε τα τέρματα των γηπεδούχων.