Σκωτία: Η Σεντ Τζόνσον απέκλεισε τη Ρέιντζερς - Ο τερματοφύλακας Κλαρκ ισοφάρισε στο 120' (vid)

Η Ρέιντζερς ηττήθηκε 4-2 στα πέναλτι από τη Σεντ Τζόνσον και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας. Ο τερματοφύλακας της Σεντ Τζόνσον Κλαρκ στο 120' ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1.

Τέλος τα όνειρα για νταμπλ από τη Ρέιντζερς. Ηττήθηκε την Κυριακή (25/4) 4-2 στα πέναλτι από τη Σεντ Τζόνστον και έμεινε εκτός ημιτελικών του Κυπέλλου Σκωτίας.

Οι «Άγιοι» πήραν το τρίτο εισιτήριο για την τετράδα, στερώντας από την ομάδα του Τζέραρντ τη δυνατότητα να διεκδικήσει το πρώτο νταμπλ ύστερα από 12 ολόκληρα χρόνια, σε μια χρονιά βέβαια όπου επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Ρέιντζερς ήταν καλύτερη είχε ευκαιρίες αλλά το ματς ολοκληρώθηκε 0-0 στην κανονική περίοδο και πήγαμε στην παράταση. Στο 117’ ο Ταβερνιέ έκανε το 1-0 αλλά η Σεντ Τζόνστον ισοφάρισε σε 1-1 στο φινάλε της παράτασης με τον τερματοφύλακα Κλαρκ και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί η Σεντ Τζόνσον πήρε την πρόκριση με 4-2. Η Νταντί Γιουνάιτεντ, νίκησε 3-0 την Αμπερντίν με πρωταγωνιστή τον ΜακΝάλτι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο 18’ και στο 54’, ενώ στο 37’ ο Έντουαρντς είχε κάνει το 2-0.