Κύπελλο Γαλλίας: Στα ημιτελικά Παρί, Μονακό - Μαγική πάσα του Ντι Μαρία (highlights, vid)

Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό είναι οι δύο ομάδες που συμπλήρωσαν την τετράδα του Κυπέλλου Γαλλίας. Μαγική ασίστ από Ντι Μαρία, χατ τρικ ο Αϊκάρντι

Συμπληρώθηκε η τετράδα του Κυπέλλου Γαλλίας. Με την ολοκλήρωση των προημιτελικών της Τετάρτης (21/4), Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η Παρί κόντρα στην Ανζέ δεν συνάντησε δυσκολίες και στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-0 με γκολ των Αϊκάρντι (9’), Μαντσεάου (31’ αυτογκόλ). Στην επανάληψη ο Νεϊμάρ στο 65’ έγραψε το 3-0 και ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα από τον Αϊκάρντι, ο οποίος έκανε χατ τρικ. Στο 68’ διαμόρφωσε το 4-0, μετά την έξοχη ασίστ από τον Ντι Μαρία και στο 90’ έβαλε το κερασάκι στην Τούρτα.

Στο ντέρμπι τώρα της ημέρας, η Μονακό επικράτησε 2-0 της Λιόν με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες και τη Μονακό να παίρνει το προβάδισμα με τον Μπεν Γιεντέρ στο 54’ ενώ ο ίδιος έφτιαξε το 2-0 για τον Κέβιν Φόλαντ επτά λεπτά αργότερα.