Ligue 1: Στο -1 από τη Λιλ η Παρί με Ικάρντι (95'), σ' απόσταση βολής Μονακό και Λιόν (Ηighlights)!

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν άφησε ανεκμετάλλευτη τη γκέλα της Λιλ πλησιάζοντας στον πόντο από την κορυφή μετά τη νίκη με 3-2 επί της Σεντ Ετιέν χάρη σε γκολ του Ικάρντι στο 95'. Στο -2 από τους «λιλουά» η Μονακό, που νίκησε εύκολα 3-0 στο Μπορντό, ενώ, στο τρίποντο από την πρωτοπόρο, είναι η Λιόν (2-1 στη Ναντ με δύο γκολ του Ντεπάι). Αποτελέσματα, βαθμολογία και σκόρερς.

Φωτιά πήρε η κούρσα του τίτλου στη Γαλλία αφού το 1-1 της Λιλ την Παρασκευή με τη Λοριάν δεν έμεινε αναξιοποιήτο από τους διώκτες της.

Η πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε, μ' ανατροπή, 3-2 σε ένα ...τρελό ματς (0-0 ως το 78') την Σεντ Ετιέν χάρη σε δύο γκολ του Εμπαπέ και το νικητήριο του, νεοεισελθόντα, Ικάρντι στο 95' (σ. ένα λεπτό νωρίτερα ο Ντι Μαρία είχε δοκάρι σ' εκτέλεση...κόρνερ!) μειώνοντας τη διαφορά από τους «λιλουά» στον πόντο.

Στο κόλπο όμως, πλην της ομάδας του Ποτσετίνο, είναι κι η Μονακό (του Νίκο Κόβατς) που επικρατώντας, άνετα, 3-0, στο Μπορντό είναι στο -1 από την Παρί και στο -2 από την κορυφή.

Οι «γιρονδίνοι» είχαν δοκάρι με τον νεοεισελθόντα Μπεν Αρφά αλλά η αποβολή του Λακό (78') επισφράγησε την 4η σερί ήττα τους. Ισάριθμες νίκες και πέντε ματς με απαραβίαστη εστία μετρούν οι Μονεγάσκοι.

Στο κυνήγι του τίτλου κι η Λιόν.

Οι «γκονς» ζευγάρωσαν τις νίκες τους κερδίζοντας 2-1 στη Ναντ τα προτελευταία «καναρίνια»(σ. ένας πόντος σε 4 αγωνιστικές) με δύο γκολ του Ντεπάι κι είναι στο τρίποντο από την κορυφή!

Όλα αυτά πέντε στροφές πριν το τέλος...

Εξάλλου στα αξιοσημείωτα ότι η ουραγός Ντιζόν ξανανίκησε μετά από 15 ματς! Θύμα της η Νις με 2-0

Οι αναμετρήσεις του Σαββάτου

Στην 5η θέση της βαθμολογία της Ligue 1 αναρριχήθηκε η Μαρσέιγ κερδίζοντας, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, την Λοριάν στο «Βελοντρόμ» με το χορταστικό 3-2.

Έτσι η ομάδα του Σαμπάολι που επέστρεψε στις επιτυχίες με ανατροπή και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισπανό Λιρόλα (2 γκολ εκ των οποίων και το νικητήριο) κι είναι αήττητη τρία ματς έπιασε στην 5η θέση της βαθμολογίας την Λανς με την προοπτική ευρωπαϊκής εξόδου να είναι ζωντανή.

Δεύτερη σερί ήττα για τους «μπακαλιάρους» που έχουν δεχθεί 7 γκολ σ' αυτά τα ματς...

Δύο ήττες σερί μετρά κι η Ανζέ μετά το 0-3 που της έκανε η Ρεν, νωρίτερα, στο έτερο Σαββατιάτικο ματς της 33ης αγωνιστικής.

Οι «ρενουά» έχουν έναν πόντο λιγότερο από τους Μαρσεγιέζους, μετρώντας ένα αήτητο 5 αγώνων (με τις 4 νίκες)

To ματς της Παρασκευής

Ένα γκολ του Λουίζ Αραούχο έσωσε τη Λιλ από εντός έδρας ήττα από τη Μονπελιέ. Συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης και κρατούσαν σφιχτά ένα σπουδαίο διπλό. Ο Αραούχο, ωστόσο στο 85ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσια.

Ακόμη κι έτσι, όμως η Λιλ έχασε δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να κατακτήσει το πρωτάθλημα στη Γαλλία. Εάν την Κυριακή η Παρί νικήσει εντός έδρας τη Σεντ Ετιέν, τότε θα την πλησιάσει στον πόντο.