Ligue 1: Από κοντά Μονακό και Λιόν (highlights)

Με νίκες προχώρησαν Μονακό και Λιόν. Μεγάλες σε έκταση νίκες πέτυχαν οι Σεντ Ετιέν και Λανς για την 32η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Με άνετες νίκες προχώρησαν Μονακό και Λιόν. Η Μονακό με τον Μπεν Γιεντέρ να έχει δύο γκολ και ένα χαμένο πέναλτι (σε αυτή τη φάση ο Γιόβετιτς πήρε το ριμπάουντ) και έκανε το 1-0 κόντρα στη Ντιζόν.

Η Λιόν με τον Ντεπάι να σκοράρει δυο φορές και τον Λούκας Πακετά μία, ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Ανζέ στον τελευταίο χρονικό αγώνα της αγωνιστικής.

Ξέσπασαν οι Σεντ Ετιέν και Λανς την Κυριακή (11/4) στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1. Η πρώτη συνέτριψε με 4-1 την Μπορντό, ενώ η δεύτερη ισοπέδωσε με το ίδιο σκορ τη Λοριάν!

Στα άλλα απογευματινά παιχνίδια της ημέρας, η Ρεν επικράτησε οριακά με 1-0 της Ναντ, ενώ ισοπαλίες είχαμε στα ματς της Μπρεστ με τη Νιμ (1-1), αλλά και της Νις με τη Ρεμς (0-0).

Το Σάββατο 10/4

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στο Μόναχο επί της Μπάγερν (2-3) - μεσοβδόμαδα - και πριν υποδεχθεί την κάτοχο του Champions League στο Παρίσι η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε νέο, στο Στρασβούργο, επί της τοπικής ομάδας, με το ευρύ 4-1.

Αποτέλεσμα που επανέφερε τους «πρωτευουσιάνους» σ' απόσταση βολής (-3) από την πρωτοπόρο Λιλ από την οποία η ομάδα του Ποτσετίνο είχε χάσει μια εβδομάδα πριν.

To σκορ άνοιξε με το 21ο του τέρμα στην φετινή Ligue 1 ο Εμπαπέ για ν' ακολουθήσουν των Σαράμπια (6ο), Κέαν (12ο) και Λεάντρο Παρέδες (παρθενικό του).

Στο έτερο Σαββατιάτικο ματς έγινε... ροντέο!

Η Μαρσέιγ βρέθηκε να χάνει στο Μονπελιέ από τα ...αποδυτήρια, αλλά σε 3 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου το γύρισε για να ισοφαριστεί ξανά στο ξεκίνημα της επανάληψης και να ξαναπάρει το προβάδισμα πάροτι από το 62' έπαιζε με 10 (αποβολή του Τσαλέτα-Τσαρ).

Ωστόσο στο 93' το δεύτερο γκολ του Λαμπόρντ στέρησε τη (2η) νίκη από την ομάδα του Σαμπάολι και την ευκαιρία ν' ανέβει 6η. Όσο για τους γηπεδούχους παρέμειναν στο -3 από τους «Φωκαείς» όντες αήττητοι για 10 ματς (4ν. - 6 ισοπ)

Το ματς της Παρασκευής 9/4

Με κεκτημένη ταχύτητα από το ιστορικό «διπλό» επί της Παρί Σεν Ζερμέν (0-1) πριν από μια εβδομάδα η, πρωτοπόρος της Ligue 1, Λιλ, συνέχισε την πορεία της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματoς επικρατώντας της Μετς, εκτός έδρας.

Με 2-0 επιβλήθηκαν τα «σκυλιά» στη δεύτερη σερί επιτυχία τους χάρη σε γκολ των Τούρκων Τσελίκ και Γιλμάζ και βρέθηκαν (με ματς περισσότερο...) στο +6 από τους «πρωτευουσιάνους»

Έτσι άφησαν τους αντιπάλους τους άποντους για 4ο σερί ματς και σ' απόσταση από τις ευρωπαϊκές θέσεις, αφού στο 17' ο Λεγιά είχε χαμένο πέναλτι (σ. απέκρουσε ο Μενιάν)