Ligue 1: Σαρωτική η Παρί διέλυσε 4-2 τη Λιόν - «Κάζο» της Λιλ με την προτελευταία Νιμ (highlights)

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε εκτός έδρας με σκορ 4-2 τη Λιόν κι έπιασε στην κορυφή της Ligue 1 τη Λιλ που έχασε από την προτελευταία Νιμ, εντός έδρας (1-2). Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερς κι η βαθμολογία της 30ης αγωνιστικής

Σαν σίφουνας πέρασε η Παρί Σεν Ζερμέν από το Λιόν επικρατώντας της Ολιμπίκ με σκορ 4-2. Οι Παριζιάνοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πάει το ματς στο 3-0 και με ένα γκολ του Εμπαπέ στο 57' έγινε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Η Λιόν στη συνέχεια το μόνο που κατάφερε ήτα να πετύχει δύο γκολ και να μειώσει το σκορ, αλλά σε ένα τόσο σημαντικό ματς αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Έτσι έπιασε στην κορυφή τη Λιλ, που μετά την ισοπαλία (δίχως γκολ) στο Μονακό, όχι μόνο δεν κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες αλλά ηττήθηκε 2-1 μέσα στην έδρα της από την προτελευταία Νιμ!

Οι νικητές ανέβηκαν στους 29 βαθμούς και βγήκαν από την «επικίνδυνη ζώνη».

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Λιλ με τον Κονέ στο 11’, αλλά εκείνη αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Σέκα, στο 19’. Ωστόσο, η Νιμ κατάφερε να κλείσει με ιδανικό τρόπο το πρώτο ημίχρονο, με το γκολ του Ριπάρ στο 44’ για το νέο προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, οι «Λιλουά» πίεζαν ασφυκτικά για την ισοφάριση, αλλά η Νιμ κράτησε μέχρι τη λήξη και έτσι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Το προφίλ της 30ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 19/3

Σεντ Ετιέν-Μονακό 0-4

Σάββατο 20/3

Μετς-Ρεν 1-3
(90 Ιαντέ – 18’ Ντοκού, 38’ Τεριε, 88’ Γκιράς)

Νις-Μαρσέιγ 3-0
(34' Τιράμ-Ουλιέν, 74' Γκουιρί, 90'+1' Κλοντ Μορίς)

Κυριακή 21/3

Στρασβούργο-Λανς 1-2
(19’ Μπελεγκάρντ-4’ Αϊνταρά, 39’ Φοφανά)

Ναντ-Λοριάν 1-1
(2' Κολό - 87' Λοριάντ)

Μπρεστ-Ανζέ 0-0

Μονπελιέ-Μπορντό 3-1
(35' Σαμπιά, 58' Λαμπόρντ, 69' Μαβιντιντί - 28' Χουάνγκ)

Ντιζόν-Ρεν 0-1
(50' Ντιά)

Λιλ-Νιμ 1-2
(19’ Σέκα-11’ Κονέ, 44’ Ριπάρ)

Λιόν-Παρί Σεν Ζερμέν 2-4

62' Σλιμανί, 81' Κορνέ - 15', 52' Εμπαπέ, 32' Περέιρα, 47' Ντι Μαρία