Ligue 1: Παρθενική νίκη για Σαμπάολι με Μαρσέιγ, 1-0 τη Ρεν (βαθμολογία)

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Ρεν με 1-0 έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Χόρχε Σαμπάολι.

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Χόρχε Σαμπάολι στην τεχνική ηγεσία της Μαρσέιγ καθώς η ομάδα του επικράτησε της Ρεν με 1-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι της Ligue 1.

Μαρσέιγ: Ανακοίνωσε τον Σαμπάολι και νέο πρόεδρο!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό με τις δύο ομάδες να μην προσφέρουν θέαμα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν.

Ο Τεριέ με σουτ στο 75' βρήκε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας με το 0-0 να παραμένει. Δύο λεπτά πριν το τέλος όμως η Μαρσέιγ κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε γκολ του Κιζάνς.

Με την κατάκτηση των τριών βαθμών η ομάδα της Μασσαλίας ανέβηκε στην έκτη θέση, ενώ από την άλλη η Ρεν παρέμεινε δέκατη.