Ligue 1: Μόνη πρώτη η Λιλ, «σφαλιάρα» για Παρί (highlights)

Η Λιλ νίκησε 1-0 τη Ντιζόν και είναι μόνη πρώτη, μετά την ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν από τη Λοριάν! Την πλησίασε η Μονακό (2-1 τη Ναντ). Σημαντική βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Σεντ Ετιέν, περνώντας από την έδρα της Νις. Όλα τα αποτελέσματα, τα highlights, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Μόνη πρώτη η Λιλ που κέρδισε 1-0 με τέρμα του Γιαζίτσι στο 29’ τη Ντιζόν για την 22η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε με 3-2 εκτός έδρας από τη Λοριάν και έμεινε τρίτη, σε έναν...τρελό αγώνα όπου ο Νεϊμάρ σκόραρε δυο φορές με πέναλτι αλλά η Λοριάν πήρε τη νίκη με τέρμα στις καθυστερήσεις. Έτσι έμεινε τρίτη, πίσω από τη Λιόν.

Μάλιστα, είδε και τη Μονακό να πλησιάζει αφού στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, κέρδισε εκτός έδρας 2-1 τη Ναντ.

Έστω και με γκολ που ήρθε μόλις δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λέπτου, η Σεντ Ετιέν πήρε τη σπουδαία νίκη με σκορ 0-1 στην έδρα της Νις και ταυτόχρονα μπόλικο... οξυγόνο βαθμολογικά. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Σαρλ Αμπί στο 88'.

Το Σάββατο 30/1

Βαθμολογικό άλμα πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου η Λανς, περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Μονπελιέ με σκορ 1-2. Χάρη σε αυτό το τρίποντο, οι νικητές βρίσκονται πλέον στην 6η θέση της κατάταξης, ξεπερνώντας βαθμολογικά τη Μαρσέιγ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το αρχικά προγραμματισμένο για απόψε στις 22.00 ματς της Μαρσέιγ με αντίπαλο τη Ρεν αναβλήθηκε, εξαιτίας των εκτεταμένων επεισοδίων που προκάλεσαν οι οργανωμένοι οπαδοί της ομάδας της Μασσαλίας έξω από το προπονητικό της κέντρο!

Tην Παρασκευή 29/1

Νέα επικεφαλής έχει από το βράδυ της Παρασκευής η Ligue 1 αφού η Λιόν, στο εναρκτήριο ματς της 22ης αγωνιστικής επικράτησε της Μπορντό με 2-1 χάρη σε γκολ του Ντιμπουά στο 92' και ξεπέρασε την Παρί Σεν Ζερμέν και την Λιλ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό. Πραγματοποιήθηκε μία σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Μπορντό αδράνησε και ο Εκαμπί από κοντά με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν απάντηση στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 55ο λεπτό, αφού η Μπορντό έκλεψε την μπάλα, ο Ουντέν πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα ο Σάμουελ Καλού πλάσαρε για το 1-1.

Εν τέλει, η Λιόν κατάφερε να φύγει από το παιχνίδι με τη νίκη χάρη σε γκολ στο 90+2'. Ο Κορνέ έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά και ο Ντιμπουά με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Δίνοντας στους «γκονς» τη δεύτερη τους νίκη και τερματίζοντας το σερί 3 νικών και 4 αγώνων αήττητου των έβδομων «γιρονδίνων»