O Παυλίδης σκόραρε αλλά η Βίλεμ ηττήθηκε 3-1 από τον Άγιαξ

O Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε με τη Βίλεμ κόντρα στον Άγιαξ, γνωρίζοντας, ωστόσο, την ήττα με 3-1 στο Άμστερνταμ.

Οι Έλληνες επιθετικοί συνεχίζουν να «λάμπουν» στην ολλανδική Eredivisie. Ένα 24ωρο μετά την τρομερή εμφάνιση και το δεύτερο καρέ του Γιώργου Γιακουμάκη στη νίκη της Φένλο επί της Φίτεσε (4-1), ήταν η σειρά του Βαγγέλη Παυλίδη, να βρει δίκτυα με τη φανέλα της Βίλεμ κόντρα στον Άγιαξ, γνωρίζοντας, ωστόσο, την ήττα με 3-1 στο Άμστερνταμ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ο Άγιαξ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Κλάασεν στο 51'. Η Βίλεμ έφερε το ματς στα ίσα στο 62' με τον Παυλίδη, μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό, με τον διεθνή φορ να σημειώνει το 7ο εφετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, «μίλησε» η κλάση και η ποιότητα του «Αίαντα», ο οποίος βρήκε ακόμη δύο γκολ από τους Μπρομπέι (83') και Τάντιτς (87') και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά του από τη δεύτερη Αϊντχόφεν στους 4 βαθμούς. Λίγο νωρίτερα, η Σπάρτα Ροτερνταμ και η Τβέντε έμειναν στο 0-0, σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις, που θα... ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του ολλανδικού πρωταθλήματος:

Τσβόλε-Χέρακλες 2-2

Έμεν-Αϊντχόφεν 0-2

Γκρόνιγκεν-Ντεν Χάαγκ 3-0

Αλκμάαρ-Ουτρέχτη 0-1

Φένλο-Φίτεσε 4-1

Βάαλβαϊκ-Φορτούνα Σιτ. 1-2

Χέρενφεν-Φέγενορτ 3-0

Σπάρτα Ροτ.-Τβέντε 0-0