Coppa Italia: Βέρντε και Σπέτσια απέκλεισαν στην παράταση τη Ρόμα (4-2, κ.δ. 2-2)!

Η Σπέτσια με τον Ντανιέλε Βέρντε να πετυχαίνει το 3ο της γκολ (με κεφαλιά!), στην παράταση (κ.δ. 2-2) επιβλήθηκε 4-2 της Ρόμα, στο «Ολίμπικο» για την φάση των 16 του Coppa Italia και την απέκλεισε

Με πρωταγωνιστή έναν πρώην «Έλληνα», τον Ντανιέλε Βέρντε η Σπέτσια έκανε το «μπαμ» στο Ιταλικό Κύπελλο αποκλείοντας την Ρόμα, μέσα στο «Ολίμπικο» για την φάση των «16» του θεσμού.

Με 4-2 επικράτησε η ομάδα η ομάδα της Λιγκούρια που προηγήθηκε με 0-2 (6' πεν. Γκαλαμπίνοφ, 15' Σαπονάρα), αλλά ισοφάρίτηκε από τους «τζιαλορόσι» (43' πεν. Πελεγκρίνι, 73' Μχιταργιάν).

Ωστόσο στην παράταση οι γηπεδούχοι έμειναν 9 λόγω δύο αποβολών σε ισάριθμα λεπτά (91'-92') του γκολκίπερ Πάου Λόπεθ και του Μαντσίνι με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό τους πλεονέκτημα με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ (σ. 2ο γκολ του με τα χρώμα της), που ήρθε από τον πάγκο (59') για να σκοράρει με το ...κεφάλι στο 107' και τον Σαπονάρα (2ο προσωπικό του) στο 119' να διαμορφώνουν το τελικό σκορ

Στα προημιτελικά οι νικητές θ' αντιμετωπίσουν την Νάπολι.

Από το τελευταίο χρονικά ζευγάρι που διεξάγεται την Πέμπτη (Λάτσιο - Πάρμα) θα γίνει γνωστός ο αντίπαλος της Αταλάντα.