FA Cup: Η Γουεστ Χαμ ίδρωσε αλλά απέκλεισε τη Στόκπορτ (highlights)

Η Γουεστ Χαμ λύγισε 1-0 την αντίσταση της Στόκπορτ στο 83΄και πήρε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ένα γκολ του Kρεγκ Ντόουσον στο 83΄μετά από εκτέλεση κόρνερ έδωσε τη νίκη στη Γουεστ Χαμ επί της Στόκπορτ και παράλληλα την πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας όπου θα αντιμετωπίσει την Ντόνκαστερ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Άγγλου αμυντικού στο Κύπελλο Αγγλίας μετά από δέκα χρόνια!

Δείτε το γκολ του Ντόουσον

FA CUP: H κλήρωση στον 4ο και 5ο γύρο - Μάντσεστερ Γιουν - Λίβερπουλ το μεγάλο ματς (pic)

Η Λιντς ήταν το θύμα έκπληξης των αγώνων της Κυριακής. H ομάδα του Μπιέλσα ηττήθηκε 3-0 από την Κρόλεϊ, ομάδα της 4ης κατηγορίας (και όχι από τις καλύτερες).

Ο -κυπριακής καταγωγής και διεθνής με την εθνική ελπίδων της Κύπρου- Νικ Τσαρούλα ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο γκολ και άνοιξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη της Κρόουλι, η οποία αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου (League 2), αλλά ταπείνωσε την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα.

Εύκολο έργο είχαν οι Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι που επικράτησαν με 3-0 και 4-0 αντίστοιχα των Μπέρμιγχαμ και Μόρκαμ., όπως και η Τότεναμ που νίκησε 0-5 στην έδρα της Μαρίν. Το εισιτήριο για τον 4ο γύρο πήραν ακόμη Μπάρνσλεϊ, Μπρίστολ Σίτι.

Στο ακροτελεύτιο ματς της ημέρας, η Μπράιτον... είδε κι έπαθε απέναντι στη Νιούπορτ, η οποία στο 90'+6' ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε το ματς στην παράταση! Εκεί δεν άλλαξε κάτι, με τους «γλάρους» να παίρνουν τελικά την πρόκριση με 4-3 στα πέναλτι...

Τα ματς του Σαββάτου 9/1

Παρότι ίδρωσε κι αγχώθηκε η Έβερτον δεν έπεσε θύμα του θεσμού των εκπλήξεων νικώντας 2-1 την Ρόδεραμ στην παράταση (1-1 κ.δ.) Το σκορ άνοιξαν τα «ζαχαρωτά» μόλις στο 9ο λεπτό με τον Τοσούν, αλλά η ομάδα της Championship, έφτασε στην ισοφάριση στο 56ο λεπτό με τον Ολοσούντε να τιμωρεί το λάθος της άμυνας της ομάδας του Αντσελότι. Η οποία πέτυχε το νικητήριο γκολ της 3ο λεπτό του εξτρά χρόνου με τον Ντουκουρέ, έπειτα από ασίστ του Χάμες Ροντρίγκες.

Πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε και η Νότιγχαμ Φόρεστ που επικράτησε 1-0 της Κάρντιφ με σουτ του Τέιλορ, έπειτα από ασίστ του Μπονγκ μόλις στο 3ο λεπτό.

Μεγαλειώδη πρόκριση πανηγύρισε και η ερασιτεχνική Τσόρλεϊ που νίκησε 2-0 την Ντέρμπι Κάουντι κάνοντας την έκπληξη.

Λίγο αργότερα, η Άρσεναλ χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Νιουκάστλ, την οποία και νίκησε με σκορ 2-0 χάρη σε τέρματα των Σμιθ-Ρόου και Ομπαμεγιάνγκ.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε επίσης το εισιτήριο για την επόμενη φάση κάμπτοντας την αντίσταση της αξιόμαχης Γουότφορντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον ΜακΤόμινεϊ και αρκέστηκαν να κρατήσουν αυτό το 1-0 μέχρι το φινάλε.

Τα ματς της Παρασκευής 8/1

Θαρραλέα αποδειχτήκαν τα πιτσιρίκια της Άστον Βίλα που τα έβαλαν στα ίσια με την πρωταθλήτρια Αγγλίας, Λίβερπουλ. Η πρώτη ομάδα του Ντιν Σμιθ είναι σε καραντίνα, αφού έχουν βρεθεί 14 κρούσματα κορονοϊού. Παρόλα αυτά τα πιτσιρίκια του κατάφεραν στο ημίχρονο να έχουν το σκορ στο 1-1 με τη Λίβερπουλ. Όταν οι ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ πάτησαν γκάζι πήραν το ματς με σκορ 4-1 και προκρίθηκαν στον τέταρτο γύρο του FA Cup.

Στο άλλο ματς της ημέρας η για το Κύπελλο Αγγλίας η Γουλβς επικράτησε με σκορ 1-0 της Κρίσταλ Πάλας και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο. Ένα γκολ του Τραορέ στο 35' ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη οι "λύκοι".