Ψυχρολουσία στο 93΄για την Άλκμααρ στην Ουτρέχτη (βαθμολογία)

Το γκολ του Αντριάν Νταλμάου της Ουτρέχτης στο 93΄ έκανε το 2-2 και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Άλκμααρ.

Η Άλκμααρ έδειχνε πως έχει ξεπεράσει για τα καλά τον αποκλεισμό στην Ευρώπη και την αλλαγή προπονητή μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Άρνε Σλοτ.

Όμως σήμερα (27/12) είδε το σερί νικών της να σταματά στην Ουτρέχτη. Πλέον, η ομάδα του Πασκάλ Γιάνσεν έχει 27 βαθμούς, ενώ η Ουτρέχτη έφτασε τους 17.

Με τον Παντελή Χατζηδιάκο βασικό, η Άλκμααρ έχασε μοναδική ευκαιρία να πιάσει τις Φίτεσε και Φέγενορντ στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος έφερε 2-2 με την τοπική ομάδα.

Η Ουτρέχτη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ελιέρο Ελία στο 30ο λεπτό από ασίστ του Μαρκ φαν ντερ Μααλερ. Στο 64ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ολλανδού διεθνή μέσου Τέουν Κόπμαϊνερς.

Στο 83΄ ο Κάλβιν Στενγκς φάνηκε πως θα ήταν... ο «ήρωας» της Άλκμααρ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Στο 93΄ο Ισπανός Αντριάν Νταλμάου που μπήκε αλλαγή στη θέση του Μπαρτ Ράμσελααρ σημείωσε το 2-2 και χάρισε τον έναν βαθμό στην ομάδα του.