La Liga: Η Μπιλμπάο «καθάρισε» στο τέλος την Ουέσκα

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε η Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 της Ουέσκα σημειώνοντας και τα δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ένα πέναλτι του Πουλίδο στο 86' ήταν αρκετό για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Ουέσκα. Ο αμυντικός των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε κιόλας στη φάση του πέναλτι και από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του αποδιοργανώθηκε.

Στο 86' η Μπιλμπάο έκανε το 1-0 και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πέταξαν λευκή πετσέτα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νούνιεθ σκόραρε με κεφαλιά μέσα από την περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Η Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα (σ.σ. έπαιξε σε όλο το ματς) παραμένει βυθισμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παρασκευή 18/12

Μπιλμπάο-Ουέσκα 2-0

86' πεν. Κόδρο, 90+1 Νούνιεθ