Bundesliga: Δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Γκλάντμπαχ, ένα η Στουτγάρδη (Highlights)

Συναρπαστικές αναμετρήσεις περιλάμβαναν τα πρώτα ματς της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga που είχαν τρεις ισοπαλίες και το διπλό της Ντόρτμουντ στη Βρέμη.

Με δύο γκολ του Ούγγρου, Ρόλαντ Σάλαϊ, η Φράιμπουργκ πήρε μεγάλο «διπλό» στο Γκελζενκίρχεν επί της ουραγού Σάλκε με 2-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «βασιλικοί μπλε» δεν κατάφεραν ούτε σήμερα να «σπάσουν το ρόδι» στο πρωτάθλημα μετά την ισοπαλία που απέσπασαν πριν από μερικές στην έδρα της Αουγκσμπουργκ και πλέον κυνηγούν ένα θαύμα για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Με το «διπλό» η Φράιμπουργκ συμπλήρωσε τετράδα αγώνων χωρίς ήττα (2 νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες), γεγονός που της επέτρεψε να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Με τέσσερα παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga εκ των οποίων τα τρία πρόσφεραν πολύ δυνατές συγκινήσεις. Το πρώτο ματς που έγινε χρονικά ήταν συναρπαστικό με τη Γκλάντμπαχ να παίρνει τον βαθμό σημειώνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στο Βερολίνο η Μάιντς κατάφερε να πάρει έναν βαθμό, αφού έμεινε στο 0-0 με τη Χέρτα, ενώ η άλλη ομάδα της πρωτεύουσας η Ουνιόν έχασε μέσα από τα χέρια της ένας σπουδαίο διπλό στη Στουτγκάρδη. Δέχτηκε γκολ στο 85' και στο 90+3 με αποτέλεσμα το 0-2 να γίνει 2-2. Η Ντορτμουντ από την πλευρά της αντέδρασε μετά την "πεντάρα" που είχε δεχτεί και έκανε το "διπλό στη Βρέμη επικρατώντας της Βέρντερ με 2-1.

Τρίτη 15/12

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Γκλάντμπαχ 3-3

22' πεν., 24 Σίλβα, 32' Μπαρκόκ - 14', 91' πεν., 90+5 Στιντλ

Χέρτα - Μάιντς 0-0

Σουτγκάρδη - Ουνιόν Βερολίνου 2-2

85', 90+3 Κάλαντζιτς - 4' Φρίντριχ, 77' Αβονί

Βέρντερ Βρέμης-Μπρούσια Ντόρτμουντ 1-2

28' Μόεχβαλντ - 12' Γκερέιρο, 79' Ρόις