Κύπελλο Γερμανίας: Άνετη πρόκριση στον 2ο γύρο για Μπάγερν Μονάχου (vid)

Η κάτοχος του Γερμανικού Κυπέλλου, Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε στο 2ο γύρο της διοργάνωσης κερδίζοντας εύκολα, εντός έδρας την, ερασιτεχνική, Ντούρεν (3-0)

Είθισται να λέγεται ότι το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων αλλά η Μπάγερν Μονάχου, αντιμετωπίζοντας, εντός έδρας την, ερασιτεχνική κι άσημη Ντούρεν δεν της άφησε πολλά περιθώρια να ελπίζει και προκρίθηκε νικώντας 3-0

Η κάτοχος του τροπαίου αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές και μεταξύ των επιλογών του Χάνσι Φλικ ήταν οι τέσσερις νεοαποκτηθέντες (Σαρ, Ρόκα και Τσούπο-Μοτίνγκ που ντεμπουτάρισαν μαζί με τον γκολκίπερ Νίμπελ).

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, δεν φάνηκε καθόλου η διαφορά τεσσάρων κατηγοριών που χώριζε τις δύο ομάδες, αλλά στο 24’, ο (πρώην παίκτης της Παρί Σεν Ζερμέν) Τσούπο-Μοτίνγκ έλυσε το «γόρδιο δεσμό» του γκολ ανοίγοντας το σκορ με το παρθενικό του τέρμα ως «Βαυαρός».

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Καμερουνέζος σκόρερ κέρδισε πέναλτι και ο Μίλερ από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, οι «κόκκινοι» πίεσαν για ένα τρίτο γκολ και στο 64’ είχαν δοκάρι με τον Μουσιάλα.

Πάντως, παρά τη χαοτική διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, η Ντούρεν είχε τις ευκαιρίες της, αλλά δεν τις αξιοποίησε και στο 75’ δέχθηκε το τρίτο γκολ από τον μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης Τσούπο-Μοτίνγκ.