Με ήττα ξεκίνησε την φετινή Championship η Νότιγχαμ Φόρεστ

Στην πρεμιέρα της Championship η Νότιγχαμ Φόρεστ ηττήθηκε με 2-0 από την Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς στο Λονδίνο.

Πέραν της Premier League πρεμιέρα είχε το Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου κι η δεύτερη κατηγορία του Αγγλικού ποδοσφαίρου, η Championship.

Ένας από τους 11 αγώνες που διεξήχθησαν ήταν εκείνος, στο Λονδίνο, μεταξύ της Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς και της Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι «πρωτεουσιάνοι» επικράτησαν 2-0 σκοράροντας δις στην επανάληψη.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάικς (54') με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, στο ντεμπούτο του, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τσερ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «ξυλοκόποι» του Λαμουσί (και του Βαγγέλη Μαρινάκη) είχαν ευκαιρίες με τους Γκράμπαν, Σάμι Αμεόμπι, αλλά την κορυφαία είχε ο Γέιτς που τράνταξε το δοκάρι ενδιάμεσα των δύο γκολ των Λονδρέζων (61').