La Liga: Η Ρεάλ έριξε την Λεγανές- Γρανάδα, Σοσιεδάδ "Ευρωπαίες"-Εκτός η Βαλένθια (highlights)

Η Γρανάδα συνέτριψε με 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και βγήκε Ευρώπη, όπως και η Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία πήρε το 1-1 στη Μαδρίτη επί της Ατλέτικο. Υποβιβάστηκε η Λεγανές μετά το 2-2 με τη Ρεάλ. Εκτός Ευρώπης η Βαλένθια που έχασε από τη Σεβίλλη με 1-0. Δείτε το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και τα highlights της La Liga.

Συναρπαστική ήταν η τελευταία αγωνιστική της La Liga, η οποία έκρινε ευρωπαϊκά εισιτήρια και… υποβιβασμό.

Η Ρεάλ, παρά το γεγονός ότι είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα δεν χαρίστηκε της Λεγανές και με το 2-2 την έριξε κατηγορία. Οι πρωταθλητές κέρδιζαν με 2-1, με τον Ράμος από νωρίς (9΄) και τον Ασένσιο (στο 52). Η Λεγανές είχε δείξει ότι θα τα δώσει όλα, είχε μειώσει με τον Χιλ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έφερε το ματς στα ίσα στο 78΄ με τον Ασαλέ, αλλά δεν της έφτανε, καθώς, η Θέλτα πήρε βαθμό από το 0-0 στην έδρα της υποβιβασμένης Εσπανιόλ!

Απίστευτη σεζόν για τη Γρανάδα που βγήκε Ευρώπη. Συνέτριψε με 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο (29΄Σολδάδο, 55΄Πουέρτας, 67΄Φερνάντεθ, 90+3΄Σάντσες) και πήραν το τελευταίο εισιτήριο της Ευρώπης.

Μαζί τους και η Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία πήρε το 1-1 στη Μαδρίτη επί της Ατλέτικο στο 87΄με τον Γιανουζάι «απαντώντας» στο γκολ του Κόκε στο 30΄ και παίρνοντας την 6η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Εκτός έμεινε η Χετάφε. Τον τελευταίο καιρό έδειχνε το φαβορί για την 7η θέση, αλλά έχασε από τη Λεβάντε στις καθυστερήσεις με γκολ του Κόκε και έμεινε εκτός.

Η Σεβίλλη επικράτησε 1-0 της Βαλένθια με τον Ρεγκιλόν στο 55΄στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» κι άφησε τις «νυχτερίδες» εκτός Ευρώπης, ενώ Οσασούνα και Μαγιόρκα έμειναν στο 2-2, στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής.

Το αποχαιρετιστήριο ματς του Σάντι Καθόρλα ήταν όπως άξιζε σε έναν σπουδαίο. Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 4-0 της Εϊμπάρ και την επόμενη σεζόν στην φάση των ομίλων του Europa League.

Ο Καθόρλα, που πήρε το χειροκρότημα στο τελευταίο του παιχνίδι με την Βιγιαρεάλ, είχε την ασίστ στο 1-0 του Αντρέ Φρανκ στο 71΄, για ν΄ αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Μορένο, ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ (στο 86΄και το 89΄) έκανε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκόμεθ έβαλε «το κερασάκι στην τούρτα» στις καθυστερήσεις (90+5) για το τελικό 4-0.

Με νίκη ολοκλήρωσε τη σεζόν και η Βαγιαδολίδ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Εϊμπάρ, χάρη στα τέρματα των Γκουαρντιόλα στο 45+2 και Πλάνο στο 63΄, σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Με… πεντάρα φιλοδώρησε η Μπαρτσελόνα την Αλαβές, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 38ης αγωνιστικής, ωστόσο τώρα… είναι αργά, καθώς το πρωτάθλημα έχει εγκατασταθεί ήδη στη Μαδρίτη και τι μουσείο της Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα είχε ένταση και όρεξη στην έδρα της Αλαβές, ξεκινώντας στο ματς με τρία δοκάρια στα πρώτα 17 λεπτά. Στο 24’ όμως ο Ανσού Φάτι από ασίστ του Μέσι- που ήταν η 22η κάνοντας ρεκόρ στην ισπανική λίγκα- άνοιξε το σκορ, ενώ 10 λεπτά μετά, ο Λιονέλ Μέσι έκανε το 2-0. Στο 44’ ο Λουίς Σουάρες έκανε το 3-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, στο 57’ ο Νέλσον Σεμέδο έκανε το 4-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 75’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λιονέλ Μέσι που έφτασε τα 25 συνολικά και φαίνεται πως θα βγει πρώτος σκόρερ στην ισπανική λίγκα.