La Liga: Ο θάνατος της Εσπανιόλ, η ζωή της Μπαρτσελόνα (vid)

Η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ, η οποία αποχαιρέτησε τη La Liga.

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε τελικά επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ για την 35 αγωνιστική της La Liga κι έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Σουάρες στο 55'.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες. Αρχικά αποβλήθηκε ο Φατί στο 49' λίγα λεπτά αφότου είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο και στο 52' ο Λοθάνο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με αυτό το τρίποντο η Μπαρτσελόνα μένει ζωντανή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ η Εσπανιόλ αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Serie A: Ασταμάτητη η Αταλάντα, 2-0 τη Σαμπντόρια (vid)

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 35ης αγωνιστικής στη La Liga, έχουν ως εξής:

Βαλένθια-Βαγιαδολίδ 2-1