Ντιναμό Κιέβου - Άρης 2-1 (6-5 πέν.): Λύγισε από την … άσπρη βούλα (highlights)

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από την Ντιναμό Κιέβου με 6-5 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 2-1) και αποκλείστηκε από  το Conference League

Την πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League πήρε η Ντιναμό Κιέβου, η οποία επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι του Άρη Θεσσαλονίκης με 6-5. Ο κανονικός αγώνας βρήκε νικητές τους Ουκρανούς με 2-1 και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο δεν άλλαξε το σκορ και οι Ουκρανοί πέτυχαν έξι γκολ από την άσπρη βούλα, ενώ οι Θεσσαλονειίς πέντε και πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Άρης στάθηκε αρκετά καλά πέτυχε πρώτος γκολ, αλλά λύγισε από την άσπρη βούλα και από το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάβιτσιτς.

Στο 39’ ο Πάλμα βρήκε τον Τζούρασεκ και αυτός με πλασέ σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς. Με την λήξη του πρώτου μέρους, ο Σίντορτσουκ έκανε το βαθύ γέμισμα για τον Βολόσιν και αυτός με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, νίκησε τον Χουτεσιώτη και ισοφάρισε σε 1-1. Οι Ουκρανοί στο 88’ πέτυχαν γκολ με πλασέ του Καραβάεφ και έστειλαν το ματς στην παράταση. Στο 106’ αποβλήθηκε με εύτερη κίτρινη κάρτα ο Παίβιτσιτς.

Η διαδικασία των πέναλτι

Μπράζκο 1-0, Φαμπιάνο 1-1, Αντριέφσκι 2-1, Μενέντες (απ. Μπούσκαν), Ντιαλό 3-1, Ρουπ 3-2, Παρίς (απ. Χουτεσιώτης), Φεράρι 3-3, Μπενίτο 4-3, Χριστοδουλόπουλος 4-4, Ντίατσουκ 5-4, Ζαμόρα 5-5, Ντούμπινιακ 6-5, Οντουμπάζο (άουτ).