Γάνδη – Γουέστ Χαμ 1-1: Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς

Γάνδη και Γουέστ Χαμ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Βέλγιο για τα προημιτελικά του Conference League και η πρόκριση στην 4άδα θα κριθεί στη ρεβάνς στο Λονδίνο.

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Γάνδη και Γουέστ Χαμ για την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο Βέλγιο στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά της διοργάνωσης και ανανέωσαν το ραντεβού στους για τη ρεβάνς στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα.

Η Γάνδη παρουσιάστηκε ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Εκ του αποτελέσματος όμως, όχι μόνο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της και να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος, αλλά στις καθυστερήσεις του 45λεπτου βρέθηκε και πίσω στο σκορ από τα «σφυριά».

Οι λονδρέζοι, που στη φάση των «16» είχαν αποκλείσει την ΑΕΚ Λάρνακας, άνοιξαν το σκορ στο Βέλγιο με το γκολ του Ντάνι Ινγκς (45') έπειτα από σέντρα του Τζάροντ Μπόουεν και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-1.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57’ η Γάνδη έφτασε τελικά στην ισοφάριση με το τέρμα που σημείωσε ο Ούγκο Κάιπερς (1-1), ωστόσο ως το φινάλε καμία ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και το 1-1 παρέμεινε ανέπαφο ως το φινάλε.

Μάλιστα, η Γάνδη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πιατκόφσκι στο 93’.