Conference League: Με δύο νίκες η Γουέστ Xαμ την ΑΕΚ Λάρνακας, ο Παυλίδης το 2-1 στο Αλκμάαρ-Λάτσιο!

Η Γουέστ Xαμ νίκησε ξανά την ΑΕΚ Λάρνακας και στο Λονδίνο με 4-0 σ' ένα επεισοδιακό ματς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Conference League όπως κι η Άντερλεχτ που επικράτησε της Βιγιαρεάλ στην Ισπανία (1-0), η Αλκμάαρ που ξανανίκησε 2-1 τη Λάτσιο, με σκόρερ, εκ νέου, τον Παυλίδη και τη Νις (3-1 τη Σέριφ Τίρασπολ)

Mε δεύτερη νίκη 4-0 και συνολικό σκορ 6-0 (αφού στην Κύπρο είχε νικήσει 2-0) απέκλεισε η Γουέστ Xαμ την ΑΕΚ Λάρνακας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Conference League.

Oι Κύπριοι κατέρρευσαν - σ' ένα ματς επεισοδιακό αφού οι φίλοι των «σφυριών» επεδείκνυαν τούρκικες σημαίες στους υποστηρικτές των φιλοξενουμένων, προκαλώντας ένταση στην κερκίδα - στην επανάληψη αφού στο 45' έμειναν 10 μ' απευθείας κόκκινη του Πορτογάλου Λέντες (παρότι ο αντίπαλος του Φορνάλς ζήτησε να μη βγει η κόκκινη από το διατητή!)

Με δύο νίκες πέρασαν και οι Αλκμάαρ και Νις.

Oι Ολλανδοί, όπως και στη Ρώμη, νίκησαν 2-1 την Λάτσιο με τον Βαγγέλη Παυλίδη να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα από ασίστ του σκόρερ του πρώτου τέρματος Κάρλτον.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός είχε σκοράρει και στο πρώτο ματς, ενώ ο Χατζηδιάκος ήταν βασικός στους νικητές.

Oι Γάλλοι μετά το 1-0 στην Υπερδνειστερία επιβλήθηκαν και στην Κυανή Ακτή της Σέριφ Τίρασπολ με 3-1.

Αντίθετα, τα προγνωστικά ανέτρεψε η Άντερλεχτ νικώντας 1-0 την Βιγιαρεάλ, στο «Μαδριγάλ».

Το τέρμα του Σλιμανί (73') ήταν το μοναδικό Του ζευγαριού σε 180 αγωνιστικά λεπτά.