Λάτσιο – Άλκμααρ 1-2: Βήμα πρόκρισης οι Ολλανδοί, σκόραρε ο Παυλίδης

Η Άλκμααρ, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να χρίζεται σκόρερ, κέρδισε με ανατροπή 2-1 τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο» και βρίσκεται πιο κοντά στα προημιτελικά του Conference League ενόψει της ρεβάνς στην Ολλανδία.

Ένα καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Conference League έκανε η Άλκμααρ.

Ο ολλανδικός σύλλογος νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο» στο πρώτο μεταξύ τους ματς για την φάση των «16» του θεσμού, που τον φέρνει πολύ κοντά στην είσοδο στην 8άδα ενόψει της ρεβάνς στην έδρα του την επόμενη εβδομάδα.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, αφού για την Άλκμααρ ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τόσο ο Παντελής Χατζηδιάκος όσο και ο Βαγγέλης Παυλίδης.

Η Λάτσιο άνοιξε το σκορ στο 18’ με τον Πέδρο, ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 31’ με τον Μάινανς και στο 45’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Παυλίδη (1-1).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι «λατσιάλι» άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά από το δυνατό σουτ του Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, στην επανάληψη η Άλκμααρ πέτυχε την ανατροπή με τέρμα του Κέρκεζ στο 62’ και το 1-2 παρέμεινε ως το φινάλε.