Conference League: «Καθάρισαν» Παρτιζάν, Άλκμααρ – Σκόραρε ο Παυλίδης

Η Άλκμααρ με τον Παυλίδη να σκοράρει κέρδισε 4-0 τη Ζιλ Βισέντε και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Conference League. Άνετη η Παρτιζάν, προβάδισμα η Φιορεντίνα

Η Άλκμααρ (βασικοί οι Παυλίδης, Χατζηδιάκος) με τέρμα του Ντάνι ντε Βιτ στο 24ο λεπτό έκανε το 1-0, απέναντι στην Ζιλ Βισέντε. Ο Λάχντο στο 78’ έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στους ομίλους, γράφοντας το 2-0 για να έρθει ο Παυλίδης και να βάλει το κερασάκι στο 85' (3-0). Ο Μις ντε Βιτ ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την Άλκμααρ.

Στο Βελιγράδι, η Παρτιζάν ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τη Χάμρουν Σπάρτανς. Πέτυχε τρία τέρμα σε λιγότερο από 20 λεπτά και έβαλε τις βάσεις για να φτάσει σε μια σημαντική νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1, ωστόσο οι Σέρβοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ.

Η Φιορεντίνα μπήκε δυνατά κόντρα στην Τβέντε. Στο 2’ έκανε το 1-0 με τον Γκονζάλες και στο 31’ έγινε το 2-0 με τον Καμπράλ. Οι Ολλανδοί στην επανάληψη μείωσαν με τον Βάτσλαβ Τσέρνι, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 46ο λεπτό και περίπου είκοσι λεπτά αργότερα σκόραρε (2-1). Έχουν τον πρώτο λόγο οι Ιταλοί αλλά η ρεβάνς είναι ανοιχτή...

Η Σκούπι στον εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Μπάλκανι, άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Σάντεϊ Αντετούντζι αλλά οι Άλμπιον (23') και Κορένιτσα (67’) έφεραν...τούμπα το παιχνίδι και έτσι οι φιλοξενούμενοι έχουν τον πρώτο λόγο.