Conference League: Πρόκριση για Άντερλεχτ, Ρίγκας, Βίκινγκ, ΑΙΚ, Μπαλκάνι και Χάμρουν

Στα play - off του Conference League προκρίθηκαν οι Άντερλεχτ, Ρίγκας, Βίκινγκ, ΑΙΚ, Μπαλκάνι και Χάμρουν

Conference League: Πρόκριση για  Άντερλεχτ, Ρίγκας, Βίκινγκ, ΑΙΚ, Μπαλκάνι και Χάμρουν

Τα εισιτήρια για τα play – off του Conference League σφράγισαν Άντερλεχτ, Ρίγκας, Βίκινγκ, ΑΙΚ, Μπαλκάνι και Χάμρουν, καθώς επικράτησαν των ΠάΪντε (3-0), Χιμπέρνιανς (1-3), Σλίγκο (1-0), Σκεντίγια (1-1 καν. αγώνας, 2-3 πέναλτι), Κλάκσβικ (2-1 καν. αγώνας, 3-4 πέναλτι) και Λέφσκι (1-2 καν. αγώνας, 1-4 πέναλτι).

Η Άντερλεχτ μετά το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα, νίκησε και στο Βέλγιο με 3-0 την Πάιντε με τέρματα των Σίλβα (62’) και Μουρίλο (72’ και 75).

Το ματς της Χιμπέρνιανς με τη Ρίγκας έληξε με 1-3 και σε συνδυασμό με το 1-1 οι Λετονοί πέρασαν στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάρες (44’ πέναλτι), ισοφάρισε στο 71’ ο Κρέχ με πέναλτι και διπλασίασε τα τέρματα ο Ίλιτς (78’), ενώ ο ίδιος έγραψε στο 87 το τελικό 1-3.

Στην αναμέτρηση της Σλίγκο Ρόβερς με την Βίκινγκ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την ήττα με 1-0 (το γκολ ο Φίτγκεραλντ στο 44’) αλλά με το υπέρ τους 5-1 πέρασαν στην επόμενη φάση.

Η Σκεντίγια προηγήθηκε κόντρα στην ΑΙΚ Στοκχόλμης με τέρμα του Χασάνι (22’) και οι Σουηδοί ισοφάρισαν στο 56’ με τον Αγιάρι. Στα πέναλτι οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με 2-3 στα πέναλτι.

Στον αγώνα της Κλάκσβικ με την Μπαλκάνι που έληξε με 2-1οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 56’ με τον Μίκελσεν και δέχτηκαν την ισοφάριση στο 83’ με τον Κρασνίκι. Το 2-1 πέτυχε στο 89’ ο Ντα Σίλβα και οδήγησε το ματς στην παράταση. Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην παράταση και στα πέναλτι οι Μπαλκάνι πήρε τη νίκη με 3-4 στα πέναλτι.

Τέλος η Χάμρουν στο 78’ έκανε το 0-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Λέφσκι Σόφιας με γκολ του Γκιλαμέρ (78’) και στο 90’ ο Τσουνάμ ένανε το 1-1. Το 1-2 σημείωσε στο 92’ ο Καμετζούλι. Στα πέναλτι η ομάδα από΄τη Μάλτα επικράτησε με 1-4.