Conference League: Στον 3ο προκριματικό ο ΑΠΟΕΛ, αλλά όχι κι ο Άρης Λεμεσού!

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την Μπότεφ 2-0 στο ΓΣΠ και πέρασε στον 3ο προκριματικό του Conference League, όπου δεν κατάφερε να βρεθεί ο Άρης Λεμεσού παρότι είχε νικήσει 2-0 στην Κύπρο την Νέφτσι Μπακού χάνοντας 3-0 στο Αζερμπαϊτζάν.

Μία από τις δύο εκπροσώπους της Κύπρου συνεχίζει στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Για τον ΑΠΟΕΛ ο λόγος που μετά το 0-0 με την Μπότεφ Πλόντβιβ στην Βουλγαρία τη νίκησε στο ΓΣΠ με 2-0 και προχώρησε στην επόμενη φάση.

Τα γκολ της ομάδας της Μεγαλονήσου στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων οι Τσεμπάκε (45+1') και Εφραίμ με εκτέλεση φάουλ (90+3').

Αντίθετα ο Άρης Λεμεσού δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ του 2-0 του πρώτου αγώνα κι αποκλείστηκε από την συνέχεια χάνοντας από την Νέφτσι Μπακού με 3-0 στο Αζερμπαϊτζάν.

Τα γκολ των Αζέρων οι Ντονιό (38'), Ισραφίλοφ (57') και Σάλεφ (62').

Το έργο της Κυπριακής ομάδας για να βρει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση έγινε δυσκολότερο από το 82' που έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Μπράουν με 2η κίτρινη.