Σάλτσμπουργκ - Γκενκ: Ρεκόρ τα έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο! (pic, vid)

Σε ένα από τα ματς με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του Champions League σε ένα 45λεπτο εξελίχθηκε το Σάλτσμπουργκ-Γκενκ στη «Red Bull Arena»!

Ένα ιδιαίτερο ρεκόρ του Champions League ισοφάρισε το παιχνίδι Σάλτσμπουργκ-Γκενκ με τα έξι γκολ που σημειώθηκαν από τις δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο.

Τα έξι τέρματα είναι η δεύτερη παραγωγικότερη επίδοση σε ένα ημίχρονο στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς το ίδιο είχε συμβεί και στο ημίχρονο του 8-3 της Μονακό επί της Λα Κορούνια τη σεζόν 2003-2004, με το σκορ επίσης στο 5-1!

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο Σαχτάρ-Μπάτε 7-0 της σεζόν 2014-2015 (6-0 στο ημίχρονο), ενώ το μόνο παραγωγικότερο παιχνίδι από αυτά ήταν την περίοδο 2015-2016 στο περίφημο 8-4 της Ντόρτμουντ επί της Λέγκια, καθώς στο α' ημίχρονο είχαν μπει 7 τέρματα!