Champions League: Η Mπάγερν έστειλε... σπίτι της τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Mε γκολ του Κομάν η Μπάγερν επικράτησε στο Μάντσεστερ της Γιουνάιτεντ με 1-0 και ολοκλήρωσε τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό της, ενώ η Κoπεγχάγη επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ της Γαλατάσαραϊ παίρνοντας τη 2η θέση και αφήνοντας τους Τούρκους 3ους παίρνοντας την πρώτη της πρόκριση στους «16» από το 2011.

H Μπάγερν επιβλήθηκε με το μίνιμουμ σκορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (που ήθελε νίκη δική της και ισοπαλία στο άλλο ματς του ομίλου), στο Ολντ Τράφορντ και την έστειλε... σπίτι της!

Oι «Βαυαροί» επικράτησαν με γκολ του Kομάν (70', από ασίστ του Κέιν), ολοκληρώνοντας τον αποκλεισμό της ομάδας του Τεν Χαγκ, ενώ την ίδια στιγμή η Κοπεγχάγη με γκολ του Λεράγκερ (55') νικούσε, με το ίδιο σκορ, εντός έδρας την Γαλατασαράι και προκρινόταν για πρώτη φορά στους «16» από το 2011 ως 2η του 1ου ομίλου!

Kατά τα λοιπά στον 3ο όμιλο η Νάπολι επιβλήθηκε της Μπράγκα με 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Σαάτσι (9') και τακουνάκι (με δόση τύχης αφού χτύπησε και στα δύο πόδια του η μπάλα...) ο Όσιμεν και σφράγισε ως δεύτερη το εισιτήριο για τους «16»!

Στα αξιοσημείωτα ότι ο σκόρερ των πρωταθλητών Δανίας αποβλήθηκε στο 90'.

Τρίτη αναδεικνυόταν η Ουνιόν Bερολίνου (και θα άφηνε εκτός τους Πορτογάλους), όσο προηγείτο της (μαθηματικά πρώτης) Ρεάλ Μαδρίτης, με 1-0.

Αυτό έγινε αφού οι «μερένγκες» είδαν πέναλτι με τον Μόντριτς (45') να αποκρούεται από τον Ρένοφ και στο επόμενο λεπτό από βολέ του και λάθος του Αλάμπα οι Βερολινέζοι προηγήθηκαν με τον Φόλαντ!

Ωστόσο στην επανάληψη ο Χοσέλου χτύπησε δις σε 11 λεπτά φέρνοντας το ματς... τούμπα!

Πρώτα με κεφαλιά (61') - όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν, δικαίως, για επιθετικό φάουλ - ισοφάρισε και κατόπιν (72') έκανε το 1-2.

Παρότι ο Κραλ ισοφάρισε (85') οι Βερολινέζοι χρειάζονταν ένα ακόμη τέρμα.
Το οποίο πέτυχε όμως ο Θεμπάγιος γράφοντας το τελικό 2-3 στέλνοντας στην επόμενη φάση την Μπράγκα!

Στον 4ο τέλος οι ισόβαθμες Ίντερ και Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκαν ισόπαλες δίχως σκορ στην αναμέτρηση για την πρωτιά του ομίλου.

Με το πρώτο ματς τους να έχει λήξει 1-1 η 1η θέση κρίθηκε στο γκολ αβερέιτζ υπέρ των Bάσκων.

Την ίδια στιγμή η Μπενφίκα νικούσε τη Σάλτσμπουργκ 3-1 στην Aυστρία και πιάνοντας την στη βαθμολογία, με το ίδιο γκολ αβερέιτζ (-4), αλλά και καλύτερη επίθεση συνέχισε στο Εuropa League!

Το σκορ άνοιξε με απευθείας... κόρνερ ο Ντι Mαρία (32') και οι «αετοί» έφτασαν στο 2ο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Ράφα Σίλβα.

Oι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σούτσιτς (57') και το γκολ της πρόκρισης των Λουζιτανών πέτυχε ο Καμπράλ.